Sušice, České Budějovice (11.9.2006) – Na jaře tohoto roku jsme veřejnosti představili databázi poskytovatelů bezdrátového internetu. Tehdy obsahovala 580 bezdrátových sítí pokrývajících celkem 3618 obcí. Dnes databáze obsahuje 700 sítí pokrývajících již 4690 obcí. V průběhu prázdnin jsme pro vás připravili také novou databázi poskytovatelů kabelového Internetu, která zatím obsahuje cca 40 různých kabelových společností.
Nová databáze poskytovatelů kabelového Internetu je na adrese www.internetprovsechny.cz/catv.php . Vzhledem k tomu, že v ČR je pomocí kabelu připojeno téměř 200 tisíc uživatelů, připadalo nám logické splnit slib daný při spuštění populární databáze bezdrátových sítí a zaměřit svou pozornost také na „kabelovky“. Databáze CATV stejně jako databáze Wi-Fi obsahuje informace o cenách připojení, pokrytí a také kontaktech na jednotlivé poskytovatele.
„Chtěli jsme veřejnosti dokázat, že zvládneme vytvořit rozsáhlý zdroj informací i bez jakékoliv státní podpory nebo různých dotací. Zároveň jsme chtěli vyvrátit podezření, že Internet pro všechny zaměřil svojí pozornost pouze na bezdrátové připojení a ostatním druhům připojení se věnuje méně“ říká Miloslav Sova předseda sdružení a dodává „Databáze CATV asi nikdy nebude tak rozsáhlá jako databáze Wi-Fi, ale pokud s námi budou kabeloví operátoři spolupracovat stejně ochotně jako bezdrátoví provideři, zejména na zmapování přesného pokrytí, tak se databáze stane pro uživatele internetu rovněž cenným zdrojem informací.“
Pro správnou interpretaci čísel z naší databáze je důležité vědět, že v ČR je celkem 6248 měst a obcí, které však dále tvoří 15071 částí obcí. Bezdrátovou technologií je pokrytých 3020 obcí přesněji 4690 částí obcí což představuje 48% všech obcí respektive 31 % všech částí obcí. Podle údajů z databáze bezdrátových sítí máme v ČR celkem 222 tisíc uživatelů bezdrátového připojení – ve skutečnosti se však jejich počet blíží k 300 tisícům.
„Od uvedení nové verze databáze bezdrátových sítí na jaře tohoto roku jsme aktualizovali kompletní údaje od 230 poskytovatelů a dalších 120 nových poskytovatelů bylo zaregistrováno“ uvádí Pavel Sviták místopředseda sdružení a dodává „Prakticky každý den se u nás registruje nějaká nová síť a několik stávajících provede aktualizaci“.
V současné době kabelovému připojení díky omezené možnosti pokrytí patří v pomyslném žebříčku oblíbenosti až 3 příčka. Nejvíce uživatelů má i nadále ADSL (cca. 425 tisíc), následuje bezdrátové připojení (cca. 300 tisíc) a kabelové připojení využívá cca. 200 tisíc uživatelů.
U kabelových poskytovatelů jsou nejvíce medializované společnosti UPC a Karneval, které mají dohromady cca. 150 tisíc uživatelů Internetu. Zbývajících 50 tisíc tedy připadá na ostatních 38 kabelových poskytovatelů resp. 37 protože brněnský NETBOX s více než 15 tisíci uživateli nabízí spíše optické připojení.
„Pevně věříme, že seznam kabelových poskytovatelů Internetu podobně jako u těch bezdrátových není ještě konečný. Očekávám, že číslo 50 bychom mohli překročit.“ říká Miloslav Sova a na vysvětlení dodává „Víme, že v ČR je ještě mnoho sítí, které v naší databázi nejsou registrované. Někteří větší bezdrátoví ISP již začali také kupovat své menší konkurenty, několik menších sítí nevydrželo tlak konkurence a zaniklo. Přesto by se do konce roku mohl počet poskytovatelů v databázi rozrůst na 750 až 800. Velkou výhodu mají prozatím bezdrátové sítě v odlehlejších lokalitách kam ADSL ani kabel nedosáhne a kde mohou na poslední chvíli získat ještě velké množství nových uživatelů“
Databázi bezdrátových poskytovatelů najdete na adrese:
www.internetprovsechny.cz/wifi.php
Databázi kabelových poskytovatelů najdete na adrese:
www.internetprovsechny.cz/catv.php
Kontakty:
Miloslav Sova, +420 603 506 528, miloslav.sova@internetprovsechny.cz
Pavel Sviták, +420 608 281 163, pavel.svitak@internetprovsechny.cz
Václav Rada, +420 603 574 104, vaclav.rada@internetprovsechny.cz
Diskuze k článku
raaby, 15. 9. 2007 (20:05):
Jsi peknej hnup.Bys potreboval motorek spis do hlavy.
Jam, 10. 9. 2007 (22:06):
Rušení
Doktor 02.02.07 17:51
Dobrý den,
Chci se zeptat zdali by mi někdo neporadil s mým problémem.Wi-Fi používám již několik let a jsem s ní max.spokojen.Bohužel jak jde čas tak se i u nás začali objevovat další nejrůznější Wi-Fi sítě a pomalu a jasně dochází k obrovskému zarušení ve 2,4 GHz pásmu.Dostávám se k jádru mého problému.Přístupový bod na který jsem připojen je vzdálený od mého domu cca.600m vzdušnou čarou.Výhled mám ideální,ale jak jsem již psal zarušení je již dosti velké,takže k večeru si skoro ani neškrtnu.Používám anténu síto 19 dBi a AP Edimax EW-7209APg.Chci se zeptat existuje nějaká anténa či zařízení které by "prostřelilo" toto zarušení???
Předem děkuji za odpověď.
———————
můžeš zkusit 5.8Ghz. Je to sice dražší ale zase super, ale na vzdálenost 600m od vysílače bych se pokoušel nechat 2.4Ghz a zkusit si to poštelovat :). Pokud bydlíš třeba na vesnici tak zvýšit výkony antén a pak zkusit ladit antény samotné tzn. že máš nějakej rozsah 2.4-2.48Ghz (přesně si ty čísla nepamatuji :). např. máš anténu na 2.42Ghz a soused si dal WIFI na 2.45Ghz tak si to přelaď na jinou frekvenci a třeba ti to helpne (tohle jsem dělal a pomohl mi to a to byl ten případ co popisuji)
Doktor, 2. 2. 2007 (17:51):
Dobrý den,
Chci se zeptat zdali by mi někdo neporadil s mým problémem.Wi-Fi používám již několik let a jsem s ní max.spokojen.Bohužel jak jde čas tak se i u nás začali objevovat další nejrůznější Wi-Fi sítě a pomalu a jasně dochází k obrovskému zarušení ve 2,4 GHz pásmu.Dostávám se k jádru mého problému.Přístupový bod na který jsem připojen je vzdálený od mého domu cca.600m vzdušnou čarou.Výhled mám ideální,ale jak jsem již psal zarušení je již dosti velké,takže k večeru si skoro ani neškrtnu.Používám anténu síto 19 dBi a AP Edimax EW-7209APg.Chci se zeptat existuje nějaká anténa či zařízení které by "prostřelilo" toto zarušení???
Předem děkuji za odpověď.
milan, 5. 1. 2007 (21:01):
když o tom nic nevíš tak nic nepiš
stefan, 16. 11. 2006 (17:10):
A jak dlouho se ten Váš kamarád svíjel smíchy? Kam se na Vás hrabe i sám Velký JÁRA CIMRMAN.
Jarmil,a, 9. 10. 2006 (16:54):
Milý Vladimíre, vlastním nemovitost přes 30 let. Na střeše mám hromosvod a teď budeme mít i televizní anténu a vedle ní též anténu na wi-fi. Co se pamatuju, tak se NIKDY u nás v obci nestalo, že by někdo vyhořel od blesku nebo mu blesk praštil do antény.
PS: pokud tobě praštilo do hlavy, běž k lékaři. Ti mají hypochondry nejradši.
ne-Vladimír, 26. 9. 2006 (08:42):
Milý Vladimíre, pokud zaplatíš za instalaci WiFi 10.000 Kč, jsi především pěkný pitomec. Všechno se dá pořídit do 2000 Kč a "montáž" je hotová za pár minut, pokud nestavíš stožár nebo nezasekáváš kabel do zdi.
K řešení Tvého problému s vyrostlým stromem doporučuji, místo blafání zde ve fóru, umístit anténu na nějakou tyč. Je to účinnější a rychlejší než přesvědčování, že WiFi je špatná technologie. Jako technologie doclea ujde, ale musíš taky něco udělat pro to, aby Ti fungovala.
Mobil Ti taky nebude fungovat v tunelu nebo v jeskyni. Myslíš, že by Ti O2 kvůli tomu do jeskyně tahala dráty? 🙂
P.S. Kolik bereš za reklamu O2? Taky bych si potřeboval přivydělat.
Jakub, 25. 9. 2006 (12:14):
ja bych rekl ze k ochrane proti blesku se snad davaji na strechy hromosvod. pokud vsak onen "zazracny" mechanismus na dome nemate, doporucuji navstivit onoho "experta" na pozary abyste zjistil jak a co 🙂
jinak jestli si myslite ze nemuze blesk uhodit do TV anteny nebo satelitu…tak to se rad zasmeju…vasemu "rozumu"
PS.: uz vim, pripravujete lidi nato ze O2 bude rozsirovat pokryti adsl i na vesnice…pardon ale musim se zasmat 🙂
Kuba, 25. 9. 2006 (08:03):
Vladimire to co pises je naprosty nesmysl, plastovy kryt ti antenu ochrani snad jedine pred korozi anteny. Ale proti blesku urcite ne. Videl jsem hodne WiFi anten, ktere montujou "odbornici" a ti aby se usetrilo tak tu antenu proste neuzemni. Myslim ze ve vetsine pripadu o tom ze by se uzemnit mela ani nevedi. Pokud ji uzemnis, nemas se ceho bat (a take to bude nepochybne levnejsi nez "motorek"). Blesk jak znamo pritahuji kovove veci a je docela naivni si myslet ze pod strechou je to v pohode. Neni!
V kazdem pripade ti doporucuji si postavit "zemljanku" pouze z drevenou vyztuzi. Ta te snad ochrani…
Priste, kdyz budes psat zase nejaky nesmysl a nechas si u toho radit radoby odbornikem tak si alespon neco o tom precti.
thrueman, 24. 9. 2006 (09:51):
Takze "nakladna" investice v mem pripade = 1700,- Kc 21dBi SBF smerova antena na 2.4GHz + OvisLink 5460AP za 2000,- + navic to jsem uz nemusel kupovat ale chtel jsem modul APPRo54G ktery rozsiruje moznosti pouziti Ovisu za cca 1500,- Kc. K tomu abych mohl byt na WiFi jednorazove cca 4000,-Kc a vlastni instalace. Kdyz jsem pred pul rokem poptaval CTc o ADSL. Tak si rekli, 4000 za zrizeni HTS, 4000 za ADSL modem s viceportovym Eth interface a za 1Mbps 1000,- mesicne + 400 mesicne za pouzivani HTS. Z hlediska kvality pak mam na WiFi za cca 350,- Kc mesicne 2.5Mbps nijak nelimitovany pristup na Inet, prakticky jen co dovoli AP. Predpokladam, ze pocitat umite, tak si to spocitejte. Uzijte si to ADSL priteli.
thrueman, 24. 9. 2006 (09:35):
Vladimire jste dukaz hned nekolika znamych jevu. Bud vyvhazite z toho ze 1) kazdy kdo ma do zadni casti tela otvor ma zrejme i dostatek znalosti na to aby mohl tak jako vy fundovane hovorit o ochrane anteny pred uderem blesku. A nebo 2) to delate zamerne. Tak jako tak jsou vase rady stejne nebezpecne jako samotne podceneni ochrany pred uderem blesku. Nejzcestnejsi je myslenka, ze antena schovana pod strechou je mimo dosah blesku. Pokud nemate na svem objektu vybudovanou hromosvodovou soustavu, je jakakoliv antena nebo vodivy predmet pod strechou stejne nebo mozna jeste vice nebezpecny nez na strese samotne. Dale na objektech s hromosvodovou soustavou se daji umistovat anteny aniz by byly primo spojeny s hromosvodovou soustavou. Staci aby byly umisteny ve vhodne vysce tak aby byly ve funkcnim radiusu nektereho z jimacu. O tom samozrejme hovori prislusne normy. No a v neposledni rade, existuji bleskojistky, prepetove ochrany atp. ktere se daji bezne poridit jako prislusenstvi k WiFi. Takze nemystifikujte lidi a radeji bezte studovat. Nebezpeci pozaru jiste existuje, ale z hlediska pouzivani WiFi urcite nejde o riziko vyrazne vyssi nez u TV anten, nebo jakehokoliv jineho zarizeni urceneho k prijmu, ci vysilani elmag. vln.
Honza, 23. 9. 2006 (23:33):
Božemůj, co je to za blba?
david, 22. 9. 2006 (19:59):
mam wi fi pripojeni 2,4 Ghz chci preji na 5,8 Ghz prosim jake ma toto pasmo vyhody oproti pasmu 2,4 Ghz.Děkuji
Olin, 20. 9. 2006 (17:08):
Vladimíre ještě něco tak chytrého napiš,prosím… . Dlouho jsem se tak nepobavil :-D.Ani na Nově nedělají takovou zábavu, jako Tvé "odborné" názory. Ahoj a hodně štěstí s Telefónicou…
g, 17. 9. 2006 (20:49):
ty seš ale ubožák!!!kdyby bylo wifi tak k ničemu jak říkáš tak by ho asi nevyužívalo tolik uživatelů… zdá se mi že seš snad zaměstnanec o2 ne?že to tady všem cpeš!!!hesky si užívej svojeho super rychlýho 512 kbps s omezením a my co máme wifi si za stejný peníze užijeme minimálně megabit bez omezení čau!!!
Pavel, 17. 9. 2006 (18:15):
Čtu si tuto diskuzi a myslím že příspěvky od Vladimíra si zasluhují reakci.
Téměř každý domek má na střeše anténní stožár a na něm nějakou tu anténu pro příjem TV signálu. Tento stožár je samozřejmě vodivě spojen s hromosvody. Takže pokud budete mít své wifi antény na těchto stožárech, nemusíte se bát těch katastrofických scénářů, které tu Vladimír nastínil 🙂
Pokud by wifi anténa byla tak "skvělým lapačem blesků" byla by pro tuto vlastnost dokonce velice často využívána! Ale věřím že Vladimír si jen dělal legraci…
Josef, 17. 9. 2006 (17:44):
Já myslím, že příspěvky od Vladimíra jsou velice žertovné, minimálně pro lidi co o technologii WiFi alespoň malý základ vědí 🙂
Vladimír, 17. 9. 2006 (17:24):
Doplnění : Nikomu nepřeji nic zlého, ale až na Nově budou ukazovat další rodinný domek v plamenech po zásahu bleskem a začouzení zděšení majitelé v pyžamech – v lepším případě, tak si na mně vzpomenete.
Zmíněné poslední doporučení (plastový kryt na Wi-Fi anténu s dvířkami) berte jako snahu upozornit na skryté a bagatelizované nebezpečí úderů blesku, včetně (zákeřnějších) kulových blesků a nabídnout řešení na ochranu, kromě mé kritiky Wi-Fi. Myslím si, že mé příspěvky jsou věcné, mající jedinný smysl – upozornit a nepodceňovat nebezpečí, které nám ze všech stran v životě hrozí. Děkuji za pozornost.
Josef, 17. 9. 2006 (17:17):
Vladimír je vysoce kvalitní šprýmař, že?
Vladimír, 17. 9. 2006 (17:06):
O vážných hrozbách a negativech Wi-Fi jsem již napsal mnoho. Jde mi o zdraví spoluobčanů a nikomu, nepřeji neštěstí v podobě požáru domu, kvůli trčící Wi-Fi anténě. Následky mohou být tragické – při požáru může ve spánku uhořet celá rodina ! a přitom na počátku byla vidina českého člověka – ušetřit. Ano já jsem velmi spořivý a skromný člověk, ale znám také cenu života a rozhodně kvůli úspoře pár stovek měsíčně za Wi-Fi, nebudu čekat kdy v noci kvůli trčící anténě Wi-Fi uhodí do domu blesk a ten shoří v plamenech. Toto není z mé hlavy, ale řekl mi to místní požární technik, který se v nebezpečí požáru vyzná. On výslovně řekl, že není dobré, aby cokoliv kovového bylo špici domu ! Svoji TV anténu jsem raději ihned přemístil ze střechy na půdu, i za cenu horšího TV signálu, ale blesk na ní nemůže.
Řešením by bylo, aby Wi-Fi anténa po surfování sama zajela pod střechu pomocí zdvižného mechanismu, dálkově poháněné motůrkem. Levnější variantou je plastová ochrana na Wifi anténu, která zcela zakrývá anténu a pouze při surfování se dálkově na motůrek otevřou úzké dvířka, ve směru, kde jde signál. Tento můj vynález je možné doplnit o dešťový senzor, který dvířka při první kapce uzavře a Vaše Wi-fi anténa je bezpečně izolována od okolní atmosféry a zabrání úderu blesku. Tento nápad jsem doporučil svému příbuznému, který bohužel používá rizikové Wi-Fi a pochopitelně mám o něho starost.
Vladimír, 17. 9. 2006 (16:30):
Ještě před nedávnem jsem o Wi-Fi vážně uvažoval, jako o výhodnější variantě. Můj soused v ulici Wi-Fi má a platí méně, než já za Expres Impuls, ale dávám přednost jistotě a spolehlivosti a tou je jednoznačně ADSL !
Představte si variantu, že zaplatíte za instalaci Wi-Fi třeba 10.000,- Kč (PC karta, kabeláž, drahé příjímací zařízení a nejdražší – montáž). Budete se radovat z Wi-Fi půl roku, za tu dobu sice nepovyroste košatá koruna sousedovic stromu o 1 m (ta ale přesto vyroste do 2-3 a přeruší signál !!!!!!), ale o ulici dál někdo vyšvyhne dům o patro výš a bude zrovna v cestě Vašeho Wi-Fi signálu – takže máte zase smůlu.
A to mluvím o vesnici, kde nejsou paneláky a jiné výškové budovy, které můžou klidně do 6 měsíců vyrůst a vy máte přerušený signál.
Wi-Fi je hrozná ubohá nedokonalá technologie. A já rozhodně chci mít kolem domu trochu té zeleně a jsem odpůrce kácení památných stromů, které vysadili naší předkové, kvůli nedokonalé technologii Wi-Fi, u které, když přeletí hejno vran – tak vám spadne internet !
Petr, 17. 9. 2006 (12:15):
Zdravim vsechny.Reaguji na debatu,samozrejme ,kazde ma sve.Ja mam z nekolika duvodu obe pripojeni-jak adsl 512/128 tak wifi.Je jasne ,ze je velice mala sance ,ze net pres pevnou bude mit poruchu,ale i to jsem zazil,soused ve vedlejsi vesnici byl 1 a pul mesice bez netu,protoze tehdy jeste telecom nebyl schopny opravit chybu na ustredne.Ona zminovana 512/128 pro bezneho uzivatele z meho pohledu uplne staci,da se rict i ten limit – 1 Gb ,pote spadnuti rychlosti.Wifi je zase rychlejsi,levnejsi,ale zase mozna trosku mene spolehlivejsi.
Jak rikam,adsl 512/128 impuls ,s nim jsem spokojen,ale ze srandy pro srovnani:
na adsl impuls stahnu treba 1 Gb za 3 dni a zbytek mesice ,tusim jen 128/64.
a hlavne agregace 1:50, takze se o tech onech 512 muze podelit az 50 lidi v lokalite .
Wifi mi jede natvrdo 2.5 Mbit,bez datoveho limitu a nejake agregace.a ve srovnani je levnejsi nez impuls.Ale zase jak rikam,obcas nekde padne nejaky router,takze jsem rad za adsl,takze kazde ma sve.
Toto je jen muj osobni nazor,nezatracuji jakekoli pripojeni, opravdu kazde ma sveho uzivatele. Petr.
Miloslav Sova, 17. 9. 2006 (05:33):
Dobrý den
je to až úsměvné s jakým zápalem bojujete proti bezdrátovému připojení:-) Server Internet pro všechny propaguje všechny dostupné druhy připojení (ADSL a kabelové připojení nevyjímaje), ale nedá mi abych se nepozastavil nad vašim posledním příspěvkem.
K bodu 1 mám pouze jednu připomínku – docela rád bych osobně poznal alespoň jednoho uživatele bezdrátu kterému do bezdrátové antény uhodil blesk a zapálil dům (ne že by to teoreticky nebylo možné, ale pravděpodobnost takové události je naprosto stejná jako zásah blesku do obyčejné televizní antény).
K bodu 2: Nevím co považujete za drahé anténní zařízení, ale asi by jste měl navštívit nějaký obchod s wi-fi technikou třeba http://www.wifi.aspa.cz/zbozi.php?kat=4119 a zjistil by jste, že ceny panelových antén začínají na částce 500 Kč, směrových antén na částce cca. 650 Kč. Taková směrová anténa typu "YAGI" je ke všemu velmi často umístěná v plastovém válci, takže s tou korozí to nebude tak horké 🙂 U antén které nejsou chráněné plastovým obalem je pravděpodobnost koroze naprosto stejná jako u běžných televizních antén – nevšimnul jsem si, že by střechy všech domů zdobily korozí prožrané televizní nebo bezdrátové antény (nepočítam-li plnou parabolickou anténu na satelitní příjem, která je skutečně občas k vidění v poněkud horším stavu).
K bodu 3: Historku o vzrostlém stromě jsem již tady četl několikrát. Tak jako ve všech oblastech lidské činnosti se i u společností poskytujících bezdrátové připojení najdou nějaké černé ovce. Většina bezdrátových poskytovatelů však nabízí za slušný peníz dostatečně kvalitní připojení (také proto velká část bezdrátových sítí za uplynulý rok zdvojnásobila počty svých uživatelů). Na kvalitu bezdrátového přenosu mají povětrnostní podmínky daleko menší vliv než si myslíte. Kvalita přenosu klesá pouze za opravdu velmi hustého deště, v případě optických pojítek za velmi husté mlhy. Daleko významnější vliv na kvalitu bezdrátového připojení však má stále větší zarušení signálu v nelicencovaném pásmu 2,4 GHz a 5,8 GHz způsobené vysokou koncentrací různých provozovatelů v jedné lokalitě, nedodržováním limitů pro vyzařování nebo používáním různých "kutilských" zázraků místo originálních a certifikovaných zařízení.
Přesto téměř 300 tisíc bezdrátových uživatelů je jasným důkazem toho, že bezdrátové připojení k Internetu je v ČR druhým nejoblíbenějším druhem připojení. Pokud vás zajímá moje osobní zkušenost – využívám bezdrát na 3 PC v různých lokalitách, VoIP telefon funguje naprosto perfektně, rychlost většinu času dosahuje 99% deklarované rychlosti, latence se pohybuje od 15 do 40 ms a navíc si nemusím hlídat objem přenesených dat. Nemám tedy nejmenší důvod litovat, že jsem odhlásil pevnou linku.
Vladimír, 17. 9. 2006 (01:51):
Jsem šťastný obyčejný venkovan, který už měsíc k plné spokojenosti využívá vysokorychlostní internet O2 Internet Expres Impuls 512/128kB. Doporučuji všem, kteří tento zázrak moderní doby dosud nemají.
Zároveň varuji před nedokonalým a poruchovým Wi-Fi, které funguje podle rozmaru počasí a pokud náhodou funguje, stává se, že přestane fungovat, těchto důvodů : 1) zásah blesku do nevzhledné a nebezpečné antény WiFi; 2) koroze drahého anténního zařizení po několika sezónách; 3) případ, který se stal – Wi-Fi může zpočátku fungovat, ale signál je náchylný na překážky (např. stromy), kterému stojí v cestě, stačí když strom u vašeho domu nebo horší varianta u souseda povyroste – vaše nákladná investice propadne vniveč, protože signál bude přerušen, a pokud váš soused odmítne pokácet vzrostlý strom, můžete celé slavné Wifi zařízení hodit do popelnice ! To se opravdu stalo !
bodlič, 13. 9. 2006 (14:13):
kabelový operátoři
bezdrátový provideři
To asi nemyslíte vážně, ne?
Docela humus.
Asi jako "mladý muži", že?