Tak máme další rok úspěšně za sebou. Speedmeter na serveru Internetprovšechny.cz oslavil své první narozeniny a v prosinci 2008 jste na něm provedli rekordních 44 700 měření a to i přes několik kratších výpadků v samém závěru roku. Za celý rok 2008 bylo na speedmetru provedeno 447 000 platných měření rychlosti.
Následující pásmový graf zobrazuje rozvrstvení naměřených rychlostí do jednotlivých rychlostních pásem. Zdá se, že s definitivní platností ke konci roku 2008 vítězí rychlostní pásmo od 2 Mb/s do 4 Mb/s.
Trochu překvapivý je pásmový graf monitorující ADSL od Telefónici O2. Zdá se, že pro drtivou většinu přípojek je hranice 8 Mb/s prakticky nepřekonatelná a v porovnání s říjnem 2008 dokonce významně poklesl počet měření v pásmu od 6 do 8 Mb/s. Bohužel nedisponujeme dostatečným počtem dat, abych si mohl dovolit nějaké smysluplné závěry, přesto i po shlédnutí výsledků naměřených např. na serveru DSL.cz si dovolím vyslovit domněnku, že uživatelé ani neprojevují nějaký extra zájem o tarif s nominální rychlostí 16 Mb/s. Skutečně dosahovaná hodnota cca. 33 až 35 % z objednané rychlosti 16 Mb/s je pro většinu uživatelů přece jen příliš „silný šálek kávy“.
A teď rychle k tomu co vás zajímá asi nejvíce. V následujícím grafu jsme pro vás seřadili 50 nejrychlejších bezdrátových sítí v ČR. Graf zobrazuje staré známé sítě, které se v našich porovnáních pravidelně vyskytují na předních pozicích, ale také sítě nové, které se občas mezi elitu propracují i díky zvýšené aktivitě svých administrátorů 🙂 . Proto čtenáře upozorňuji, aby si při výběru svého nového poskytovatele pročetli i všechny naše předcházející analýzy a zjistili jestli některý konkrétní poskytovatel „zazářil“ v našem porovnání pouze jednou, nebo jestli podobných výsledků dosahuje konstantně již delší čas. Algoritmus tzv. Wifi filtru průběžně upravujeme abychom stížili práci sítím, které by si chtěly své výsledky vylepšit více než je únosné.
V prosinci titul nejrychlejší sítě připadnul na dobře známou komunitní síť o.s. mh2net , která dosáhla průměrné rychlosti 13,3 Mb/s. Druhá příčka připadla na poměrně mladou síť Ovjih.net s průměrnou rychlostí 11,46 Mb/s a třetí místo zbylo na síť CHROPNET.WSC s rychlostí 10,45 Mb/s. Právě síť CHROPNET.WSC ve mně vyvolává při pohledu na její ceník určité pochybnosti a dovolil bych si tedy v zájmu zachování co největší objektivity našich porovnání nejen majitele této sítě, ale i všechny ostatní „hybridní sítě“ požádat o vyhrazení části IP rozsahů speciálně pro optiku, abychom v budoucnu dokázali lépe rozlišovat co ještě patří do kolonky WiFi a co už nemá s bezdrátem opravdu nic společného.
Zářným příkladem ideálního stavu je společnost Dragon, která má extra IP rozsahy pro své Wifi uživatele i pro své uživatele optického připojení. Zatím co uživatelé WiFi dosáhli v prosinci hezkého průměru 3,85 Mb/s, uživatelé stejného poskytovatele připojení na optiku dosáhli průměrné rychlosti 13,32 Mb/s.
Pro naše pravidelné čtenáře si dovolím ještě podotknout, že staré známé sítě, které v našich porovnáních dosahovaly v minulosti nejlepších výsledků jako Pilsfree, Evkanet, Czela.Net, hkfree.org, Frýzl.cz, Dupeto, Comfeel a mnoho dalších si i nadále udržují vysokou kvalitu svých služeb – jen se nám s mohutným nástupem optického připojení přesouvá stále větší počet jejich měření mimo graf wifi poskytovatelů. Zde proto každý měsíc najdete všechny grafy downloadu, uploadu, pingu i četnosti měření nejen bezdrátových přípojek, ale i všech ostatních technologií.
PS: V závěru roku byl speedmeter přesunutý na nový server poskytnutý společností Sloane Park s dostatečnou konektivitou 1 Gb/s. Stejný přesun čeká i naší databázi (kterou již 6 let trpělivě hostuje sdružení Pinknet za což jim patří naše velké poděkování).
Diskuze k článku