Trochu se nám posunuly ručičky hodin jinak, a nestihli jsme vydat minulý týden naši pravidelnou dávku (ne)zajímavostí z internetu. Takže dnes to bude dvojité, a začněme hned od toho co se nám sešlo.
V Česku už je registrováno víc jak 500 tis. domén CZ, a vznikla asociace
Statisticky tedy skoro každý dvacátý občan ČR vlastní „svoji“ doménu 1. řádu, tj. „něco.CZ„.
Jedná se o tak rychle rostoucí trh, že se doménoví spekulanti, což jsou vlastníci nejvíce domén v zóně .CZ, rozhodli založit asociaci.
Více si přečtěte např. v tomto článku.
5 milionů „surfařů“ v ČR
Na výše uvedenou zprávičku navazuje neméně zajímavý údaj, a sice že v únoru letošního roku překročil počet „surfařů“ starších 12 let hranici pěti milionů. Ve stejné věkové skupině (12+) to představuje 55% celkové populace.
Údaj jsem si nevymyslel já, ale říká to tisková zpráva NetMonitor.
Tržní podíl Internet Exploreru klesá
Vzpomínáte si na zprávičku o nové verzi MS Internet Exploreru č. 8?
Taky jsem mj. napsal, že jej osobně nepoužívám. A už je tady zpráva o tom, že tržní podíl tohoto prohlížeče celosvětově klesá. Nyní se pohybuje někde na úrovni cca 66%.
Proč asi?
Aprílový červ Conficker se rozšířil víc než se čekalo …
Jak zjistila firma IBM, tahle potvůrka překonala všechna očekávání. Internetový červ Conficker (nebo taky Downadup), před kterým varovala různá média, méně poplašně i www.viry.cz, se rozšířil na desítky milionů počítačů po celém světě (cca 4% všech počítačů). Holly Stewart z oddělení ISS IBM k tomu řekl: „Je to mnohem vyšší číslo, než jsme očekávali. Odhadovali jsme tak 1-2%.“
Z toho plyne poučení: Buďte opatrní, aktualizujte pravidelně ochranný SW, a … nelezte na internet 😉
Google Street View nechtějí, a přejí si zakázat i Facebook
Úžasná vychytávka firmy Google známá pod názvem Street View (dále jen SV = Takové to virtuální toulání se po městě na druhém konci světa od kafe a jen za pomoci internetu – viz. video níže.), má potíže. Ve Velké Británii se zvedla vlna odporu proti záběrům „šmírující“ kamery z auta, které pořizuje panoramatické snímky. A protože protesty byly dost silné, muselo zmizet ze SV dost pikantních záběrů, nebo se někde jen rozmazávají detaily (obličeje, apod.).
To britským studentům zase dělá problém sociální síť Facebook a Twitter.
Na jedné nejmenované univerzitě nemají studenti posledních ročníků prý dost prostoru k dokončení svých prací, protože ostatní jim blokují počítače kvůli návštěvám sociálních sítí. Požadují proto nějakou formu zákazu. Jenže potíž je v tom, že Facebook je často využíván i učiteli ke komunikaci se studenty.
Tady bych měl jednoduché řešení: „Pořiď si svůj notebook / milý Lojzo, milý Lojzo …“ 🙂
Diskuze k článku