Své místo na trhu mají ale i rádia v tzv. licencovaných (koordinovaných) pásmech, provozovaná na základě individuálních oprávnění (dříve licencí); výhodou je kromě ochrany před rušením také možnost využít vyšší výkon a širší kanál, než připouští všeobecné oprávnění pro provoz v pásmu 10,5 GHz. A právě do tohoto segmentu míří novinka firmy SAF Tehnika, model SAF CFIP Lumina.
SAF CFIP Lumina je vysokokapacitní, kompaktní (tj. plně venkovní) systém moderní koncepce, jehož klíčové parametry jsou následující:
Přenosová rychlost až 366 Mb/s
Maximální kapacita spoje se nastavuje softwarovým klíčem v krocích 50 – 100 – 180 – 366 Mb/s. Reálně dosažitelná hodnota pak závisí na vzdálenosti, kmitočtovém pásmu, šířce kanálu, nastavení FEC (Forward Error Correction), vysílacím výkonu a velikosti antén.
Kmitočtová pásma 7-38 GHz
V rámci jedné výrobní řady lze volit mezi všemi běžně používanými koordinovanými frekvencemi. Rádiové jednotky a antény pro jednotlivá pásma jsou samozřejmě různé, ale všechno ostatní – zdroje, příslušenství, management – zůstává. Z hlediska plánování investic je důležité, že také cena technologie je (až na malé výjimky) pro všechna pásma v podstatě stejná.
Volné pásmo 24 GHz
Zajímavou možností je také volné pásmo 24 GHz, pro které v ČR platí Všeobecné oprávnění Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) č. VO-R/10.08.2005-04. Kvůli omezení vyzářeného výkonu na 100 mW e.i.r.p. nelze počítat s velkým dosahem, ale v řadě případů může být „čtyřiadvacítka“ rychlou a dobrou volbou. Uveďme příklad: při požadované dostupnosti spoje 99,99% udělá Lumina s 60cm anténami v českých podmínkách 366 Mb/s na necelých 900 m; ale stačí slevit na 99,95%, aby se dosah zvýšil skoro na 1,5 km.
Rozhraní Gigabit Ethernet (optika/metalika)
Systém disponuje jedním nebo dvěma optických porty Gigabit Ethernet (optika nebo metalika). Dvouportové jednotky jsou zvláště vhodné pro řešení komplexních síťových topologií, redundantní aplikace, agregaci kapacity pro ještě vyšší propustnost a další účely.
Podpora VLAN a Jumbo rámců
Lumina podporuje Jumbo rámce, standardní QoS (Quality of Service), VLAN a další funkce Ethernet.
Nízká spotřeba (< 35 W)
Koncepce „green radio“ znamená úsporu nákladů na energie, která zejména při vyšší koncentraci spojů určitě není zanedbatelná.
Cena
Mikrovlnný spoj s kapacitou 180 Mb/s lze pořídit orientačně za 190 000 Kč, 366 Mb/s je k mání za 231 300 Kč (antény 60/60, koordinované pásmo 13-38 GHz nebo volné pásmo 24 GHz, ceny bez DPH; v pásmu 11 GHz bude cena o několik % vyšší).
Další informace o technologii SAF najdete na www.saftehnika.cz.
SAF Tehnika je výrobcem široké řady digitálních mikrovlnných spojů, určených operátorům pevných i mobilních telekomunikačních sítí, poskytovatelům internetových služeb i zákazníkům z komerční a státní sféry. Zařízení SAF Tehnika jsou využívána již ve více než 80 zemích světa.
STAR 21 Networks, a.s. je distributorem technologie SAF Tehnika na českém trhu; mikrovlnné spoje jsou k dispozici formou prodeje, leasingu i jako telekomunikační služba. Součástí nabídky jsou také služby instalace, servisu a školení.
Diskuze k článku