„Akamai, skoro všichni dobře ho znaj‘.“ Tato laciná rýmovačka mě napadla jako úvod tohoto článku. Čeho se týká?
Podíváme se na vděčné a stále sledované téma rychlostí připojení k internetu z pohledu analýzy jedné celosvětově (ne)známé firmy. Možná se dozvíte co jste ještě nevěděli, ale určitě budete překvapeni jak si stojí Česká republika ve srovnání se světem.
Co je Akamai
Akamai Technologies, Inc, jak zní celý název firmy, je jeden z největších světových poskytovatelů sítí distribuovaného obsahu, anglicky a zkráceně CDN. Jedná se vlastně o velké množství serverů rozmístěných po celém světě, které nedělají nic jiného než zkracují a zrychlují cestu obsahu od poskytovatele k uživateli – obsahem se rozumí webové stránky a jiné soubory především obrázky, video, hudba, hry, nebo software.
Firma vznikla v roce 1998 a o rok později zahájila komerční provoz. Poskytuje služby všem subjektům, které potřebují anebo mají zájem šířit svůj obsah celosvětově. Mezi její zákazníky patří giganti jako Apple, Google, Microsoft, a tisíce dalších i poměrně malých firmiček. Své služby poskytuje dle vlastních slov kompletně celé U.S. military (americká armáda) a všem největším internetovým portálům.
Obchodní zastoupení má rozmístěna po celém světě včetně České republiky.
Asi 15-30% provozu internetu jde přes 105 000 serverů v celkem 78 zemích, a v rámci více jak jednoho tisíce Akamai sítí. Firma dále uvádí, že poskytuje denně provoz ve výši 8 Terabit/s a obslouží 2 biliony internetových požadavků. Pomáhá rovněž bezpečně uskutečnit transakce v hodnotě 250 miliard USD ročně pro své maloobchodní zákazníky z tzv. e-commerce.
To celé obsluhuje více jak 2 300 zaměstanců.
Zjednodušeně je proces poskytovaných služeb vysvětlen na přiloženém obrázku.
- Z počítače je na server zaslán požadavek na zobrazení stránky.
- Část obsahu, v tomto případě obrázek, je ve skutečnosti uložen na nejbližším serveru Akamai. V kódu stránky je/musí být vložený kód pro jeho načtení.
- Server Akamai odesílá obrázek prohlížeči žadatele a dochází tak k rychlejšímu načtení celé stránky.
Akamai také neustále monitoruje provoz na internetu a pomocí sofistikovaných matematických algoritmů a řešení se stará o to, aby nedocházelo k „zácpám“, rovněž se podílí na bezpečnosti provozu internetu.
Vyvinul např. i vlastní platformu pro mobilní internet.
Data o rychlosti z poslední čtvrtletní analýzy
Jak již bylo uvedeno výše, prostřednictvím Akamai se uskutečňuje téměř třetina provozu (traffic) celosvětové sítě sítí, tj. internetu. A protože procházející data by bylo jistě škoda nezpracovat, vydává společnost každé čtvrtletí analýzu provozu internetu. Poslední dostupná data, ze kterým jsem čerpal, jsou za 1. čtvrtletí (1.Q) letošního roku.
Myslím si, že uváděná čísla jsou více než vypovídající a mají váhu, protože globální pokrytí a rozsah služeb dovoluje analytikům společnosti Akamai udělat si podrobný obrázek o stavu internetu ve sledovaných oblastech.
Samozřejmě je potřeba si uvědomit, že údaje zahrnují jen data o provozu, který jde přes platformu Akamai z a do zahraničí. A průměrný český uživatel přeci jen preferuje domácí rybníček, tedy NIX. Ale obliba sociálních sítí a vzrůstající jazyková gramotnost přispívají ke zvýšení trafficu prostřednictvím Akamai, a tedy i k poskytování dostatečně relevantních údajů.
Vygeneroval jsem několik grafů, které ukazují jak je na tom podle různých kritérií Česko ve srovnání s okolními zeměmi – konkrétně Slovensko, Rakousko, Polsko a Německo.
První graf ukazuje vývoj průměrné rychlosti připojení za období od 1.Q 2008 do 1.Q 2012. ČR je jednoznačně na špici z výše uvedených zemí s hodnotou okolo 7 Mbps. Průměrná rychlost sousedů překvapivě zaostává o 1,5 až 2 Mbps.
Druhý graf uvádí průměrné maximální rychlosti za stejné období. Opět je vidět, že Česko je s hodnotou 24,5 Mbps na první příčce.
Na tomto grafu vidíte procenta zastoupení rychlostí mezi 4 – 10 Mbps. Jsme na tom srovnatelně s Německem, které jsme v loňském roce překonali, aby se letos hodnoty vyrovnaly.
Je vidět i zajímavý vývoj v Polsku, kde došlo k prudkému vzestupu v roku 2010 a dva kvartály roku 2011 (o 46% mezi 1.Q 2010 a 2.Q 2011), aby dvě následující čtvrtletí byl klid a k 6% růstu došlo opět mezi 4.Q 2011 a 1.Q 2012.
U opravdu vysokorychlostního internetu, tj. nad 10 Mbps je ČR v procentním zastoupení mezi sledovanými zeměmi opět na první pozici s 52%, tj. o víc jak 12% za sebou necháváme Německo.
Česko v porovnání se světem
Následující obrázek uvádí, že Česká republika zaujímá 9. místo v celosvětovém měřítku v zastoupení rychlostí větších než 4 Mbps. Nechává za sebou i takovou velmoc jako jsou Spojené státy americké.
Ve vysokorychlostním internetu, to jsou rychlosti nad 10 Mbps, jsme pak na celosvětově 14. pozici, jak ukazuje graf EMEA – Evropa, Střední východ a Afrika.
Závěr
Analýza poskytovaná společností Akamai by se dala rozebírat pořád dokola. Mohli bychom se např. společně ptát: Co mělo vliv na vysledované mezičtvrtletní výkyvy směrem dolů a proč k nim docházelo, a podobně. Ovšem to nechám na diskusi pod článkem.
Na úplný závěr ještě uvedu několik odkazů na zajímavosti ze stránek Akamai:
Vlastníte-li iPhone či iPad, mohla by se vám hodit aplikace, která vizualizuje provoz na Akamai internetu – stahujete samozřejmě z iTunes.
Vizualizaci internetu můžete vidět i přímo v prohlížeči – na této stránce si vyberete co chcete sledovat. Mně se však nezobrazil Real time monitor.
A tento odkaz vás zavede na stránku, kde si můžete „živě“ generovat grafy, které jsem použil v článku.
Skončím obrázkem, kde uvidíte kolik procent útoků a odkud je vedeno v Akamai sítích.
Diskuze k článku
Martin Bugner, 2. 10. 2012 (10:26):
Děkuji za komentář.
Máte pravdu, ale článek se týká toku dat přes Akamai sítě. Kolik toho jde mobilně (Osobně si myslím, že nic, nebo tak málo, že je to pod rozlišovací schopnost jejich měření.) opravdu netuším. I když… Zkuste si vygenerovat graf s rychlostmi menšími než 256 kbps, tam by mohlo být určité promile z mobilní sítě.
Jestli se mi podaří dát nějak dohromady spoustu dat, vyjde snad příští týden článek týkající se právě mobilního internetu.
sirvalecek, 3. 10. 2012 (11:09):
Ono s ADSL to není o moc lepší. Maximální rychlost downloadu je v 99% případů jen zbožným přáním poskytovatele a upload je zoufalý u všech. O porušování síťové neutrality (VoIP) nemluvě. To, co je v civilizovaných zemí dostupné bez potíží a za pár šupů je u nás obrovský problém a díky špatným zákonům a neschopnosti, či spíše nechuti vlády a ČTU s tím něco zásadního udělat, ještě dlouho bude. Ono není, alespoň pro koncového zákazníka, podstatné, kudy data jdou, ale jak kvalitně a rychle jdou a jak (ne)snadno a za kolik se dostane k alespoň trochu slušnému připojení.
sirvalecek, 2. 10. 2012 (09:56):
Grafy jsou jedna věc, realita druhá. A realita je o tom, že máme mobilní internet předražený a na dvě věci. Stačí si zkusit přes mobilní internet stáhnout něco obsáhlejšího, např. mapy.cz a jste… Ano, přesně tam, protože operátor reaguje okamžitým uškrcením rychlosti na směšnou hodnotu. Takže: objednáváte Škodovku, zaplatíte Porsche a dostanete šlapací autíčko.