Po letošní akviziční smršti, kdy v průběhu března a dubna Telefónica O2 Business Solutions koupila hned 4 lokální poskytovatele internetu (Eurnet, Mkrumlov.net, Flextron a Losan Internet) a v létě přikoupila ještě internetovou divizi Inethome, jen málokdo očekával do konce roku další velkou akvizici. Telefónica O2 se těmito akvizicemi paradoxně stala největším bezdrátovým poskytovatelem internetu, protože většina nakoupených ISP nedisponovala žádným, nebo pouze velmi malým množstvím uživatelů využívajících optické připojení. Letošní podzimní trochu překvapivá akvizice se sítí Evkanet , tak byla v podstatě logickým vyústěním snahy Telefónica O2 konečně získat do své stáje také poskytovatele optického připojení.
První informace o prodeji se přitom na webu Evkanetu objevila již 5. října 2011:
„….dovolte nám Vás informovat o skutečnosti, že na základě uzavření Smlouvy o převodu části podniku přecházejí práva a závazky společnosti Evkanet, s.r.o., IČ: 26856018, se sídlem Hlavní třída 1063, Ostrava, Poruba, PSČ 708 00, týkající se poskytování služeb bezdrátového přístupu do sítě Internet a hlasových služeb na společnost Internethome, s.r.o., IČ: 24161357, se sídlem Za Brumlovkou 266/2, 140 00 Praha 4, Michle. S platností od 5. října 2011 se tak poskytovatelem Vašeho připojení k Internetu stane společnost Internethome, s.r.o. Ubezpečujeme Vás, že tato změna nikterak neovlivní parametry poskytované služby, způsob připojení k poskytovaným datovým službám, rychlosti připojení ani měsíční poplatky. VŠE ZŮSTÁVÁ NEZMĚNĚNO, nemění se ceny, tarify, rychlosti, rovněž nebude potřeba uzavírat nové smlouvy.“
Evkanet sice nepatří k největším sítím co se počtu zákazníků týká (odhadem cca. 4500 uživatelů), ani nepokrývá nijak zvlášť velké území, ale přesto má hned několik předností. Drtivá většina uživatelů v Evkanetu využívá optické připojení a také proto se síť v statistikách měření rychlosti v posledních letech umísťovala na předních příčkách. Pravděpodobnost, že by se zákazníci rozutekli ke konkurenčním sítím jenom kvůli změně majitele, je tedy velmi nízká – z optiky se prostě neutíká.
Pojďme, ale pěkně po pořádku. Nakupovat bezdrátové sítě začala Telefónica O2 již v roce 2008, kdy „na zkoušku“ koupila několik méně významných lokálních poskytovatelů (např. VysočinaNet nebo NetBow). Velmi brzo po nákupu však velkou část „zaskočených“ uživatelů těchto sítí nalákali na své služby konkurenční operátoři z blízkého okolí (a obvykle jim to nedalo ani hodně práce). To byl jeden z důvodů proč se Telefónica rozhodla změnit taktiku. V září 2009 kupuje síť Trustnet (v okolí Mladé Boleslavi) a Smartone (únor 2010). Taktiku „přátelského převzetí“ poprvé naplno využívá při akvizicích sítí Frýzl.cz a hi.net. Rok 2011 byl co se týká počtu akvírovaných ISP i počtu akvizicemi získaných zákazníků zatím nejplodnější. Do dnešních dnů návštěvník stránek původních ISP jen velmi těžko poznal, kdo je novým majitelem, pokud nenavštívil sekci aktuality nebo kontakty.
Taktika „nikoho moc nedráždit“ se však v posledních týdnech začíná měnit. Telefónica v tichosti připravila stránky, kde představuje největší bezdrátovou síť Internethome. V popisu sice uvádí, že síť začala vznikat již v roce 2008 – toto tvrzení by však mohlo být předmětem dlouhé diskuze (osobně jsem přesvědčen, že v roce 2008 o síti Internethome neměl u T O 2 nikdo ani ponětí a celý projekt začal nabírat reálné obrysy až začátkem roku 2011, kdy se začal hledat způsob jak akvírované sítě elegantně „zastřešit“.) Ostatně při prodeji sítě Losan internet také nikde nepadlo slovo o společnosti Internethome (viz. tento náš článek o významných akvizicích v Česku a na Slovensku) a Inet Home.cz také kupovala všem dobře známá Telefónica O2 Business Solutions (viz. tento náš článek). Tak jako tak, část původních stránek operátorů před nedávnem nenávratně zmizela a domény eurnet.cz , trustnet.cz nebo internet.losan.cz vás dnes přesměrují právě na supersíť Internethome.
Na stránkách největší české sítě Internethome mě zaujala ještě mapa pokrytí. Vyznačené pokryté území dle mého názoru neodpovídá přesně realitě. Jedná se spíše o velmi hrubý a trochu přifouknutý odhad pokrytí. Pokud mohu mluvit za oblasti, které jsou mi dobře známé, tak kupříkladu na Sušicku, žádná akvírovaná síť nepůsobí a ani se k tomuto regionu vzdáleně nepřibližuje. Rovněž mě v sekci o nás, zaujala informace, že zkušenosti v oblasti internetových služeb u některých „nakoupených“ sítí sahají až do roku 1991. Mladším ročníkům bych rád připomenul, že slavnostní připojení ČR k internetu proběhlo 13.2.1992 a v březnu 1993 byly uzly Cesnetu umístěny v 11 akademických městech. V sekci pro stávající zákazníky najdeme pro změnu dohledový systém Optimus Core Fryzl.cz (z názvu je patrné od koho Telefónica tento systém převzala).
Již počátkem tohoto roku jsme právě v souvislosti s akvizičním apetitem společnosti Telefónica Czech Republic a jako reakci na dotazy od našich čtenářů, oslovili Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a dostalo se nám této odpovědi:
„Situaci s „nákupy“ společnosti TO2 pozorně monitorujeme a nebereme na lehkou váhu. Ovšem vzhledem k tomu, že obraty společností nakupovaných TO2 nepřekračují notifikační obratová kritéria pro fúze (spojující se strany mají souhrnný obrat za poslední účetní období alespoň 1,5mld Kč a současně má každá ze spojujících se stran obrat za poslední účetní období alespoň 250mil Kč ročně – více viz. např: http://www.businessinfo.cz/cz/zivotni-situace/navrh-povoleni-spojit-soutezitel/71/), nepodléhají tyto transakce povolení Úřadu.“
Na úplný závěr bych si dovolil v několika větách okomentovat v tomto článku publikované informace. Telefónica O2 se v letošním roce definitivně stala největším poskytovatelem bezdrátového internetu v České republice (téměř 50 tisíc bezdrátových uživatelů) a nic na tom nemění ani poslední přírůstek v podobě Evkanetu (u kterého převažují optické technologie). Kvalita výše jmenovaných akvírovaných sítí je různě vysoká a aniž bych se někoho chtěl dotknout dovolím si vyjádřit svůj názor z pohledu člověka, který vývoj lokálních sítí sleduje již téměř 8 let. Mrzí mě, že tábor lokálních poskytovatelů opustily sítě Frýzl.cz, Losan Internet, InetHome a Evkanet. Zbytek akvírovaných ISP nepatřil k žádným technologickým průkopníkům a část z nich se potýkala také s tíživou finanční situací.
Chápu strach některých lokálních ISP z právě probíhající krize, chápu obavy některých z nástupu mobilních technologií např. LTE a chápu také obavy ISP z toho, že lákavé finanční nabídky se již nemusí v budoucnu opakovat. Na druhou stranu se divím, když o prodeji uvažují zdravé, dynamicky rostoucí sítě, které mají velkou část zákazníků připojených optikou a nemají tedy nejmenší důvod k prodeji. A když se podívám na problematiku akvizic z pohledu zákazníka vidím, zde ještě přinejmenším „morální problém“ a jakýsi „závazek“ vůči zákazníkům, kteří před lety neutíkali od dominatního operátora k malým začínajícím sítím, aby se k němu po letech nedobrovolně vrátili.
To už je však téma vhodné spíše k diskuzi pod článkem, kde uvítáme zejména názory zákazníků akvírovaných sítí a jejich zkušenosti s kvalitou připojení a zákaznické podpory ze strany nového provozovatele Telefónica Czech Republic. Co vy na to? Vadilo by vám, kdyby vaše síť změnila majitele?
Diskuze k článku
Kde, 22. 11. 2011 (11:58):
Plakat nad tím že některé firmy se rozhodly prodat aktivity někomu jinému je mimo mísu, nikdo neznáme podmínky prodeje a pokud to vyloženě nebylo pod nátlakem nebo krajně nevýhodné je to jen a jen na firmách které se prodaly. To je koneckonců základ podníkání, vydělat peníze, tj. ideálně firmu založit, rozkvést a prodat aby mohli založit další. Jen žádný sentiment. Pokud to přispěje k lepšímu pokrytí CR jsem pro věemi deseti.
turby, 5. 11. 2011 (11:23):
Nejzajimavejsi bude myslim sledovat jak to nakonec cele skonci. Jestli O2 premigruje zakazniky na jinou technologii, nebo necha danou technologii bezet a bude ji dale rozvijet. Podle toho, jak se ted vyvyji situace okolo kmitoctu z dividendy bych si tipnul, ze si kupuje zakazniky na LTE.
Insider, 1. 11. 2011 (16:44):
Tak už k 31.10. Evkanet ukončil i svoje členství v NFX :-))) http://www.nfx.cz
Mara, 1. 11. 2011 (19:57):
Ale koukám že konektivitu ještě stále odebírá z NFX.
Kabelnet.cz, 25. 11. 2011 (05:14):
Tak toto mne tedy pobavilo. Nám je vyčítáno, že jsme komerční člen CZFree a NFX má za člena de facto TO2 sice na chvíli, ale i tak. Prostě úsměvné. Hezký den Karel