Mobilní aplikace dnes hýbou světem a je nutno podotknout, že i v tuzemsku vznikla v minulém roce pěkná řádka šikovných aplikací. Byla by tedy škoda, aby zůstávaly ve stínu a proto se s výběrem některých z nich seznámíme v tomto článku. Půjde o aplikace, v tuzemsku v roce 2017 patřící mezi nejoblíbenější, které byly dokonce vyznamenané titulem „Mobilní aplikace roku 2017“, na serveru https://www.aplikaceroku.cz/2017/. Jde zpravidla o aplikace, které v minulém roce vznikly, či se teprve probojovávaly na výsluní. Veškeré zde uvedené aplikace jsou bezplatné.
Na ovoce
- Podporované platformy:
- Hodnocení na Google Play: 4,2 *.
Další z oblíbených mapových geolokačních aplikací lokálně kontextových služeb (LBS, viz článek http://www.internetprovsechny.cz/lokalne-kontextove-sluzby-v-praxi/). Tato appka jistě pomůže těm, kterým se příčí v pravé české léto kupovat třešně importované z přes půl planety vzdáleného Chile, nebo hrušky z Urugaye. Aplikace nabízí uživateli přehled volně dostupného ovoce v jeho lokalitě, tedy v pravdě regionální produkty :). Je bohatě nabita (v lednu 2018 cca 8 tisíc bodů zájmu, tzv. POI neboli Point Of Interest) databází ovocných stromů a keřů, ořechů či bylinek po celé České republice ale i na Slovensku, a to i v těch nejzapadlejších vesničkách. A kromě tradičních ovocných stromů jako jsou jabloně, hrušně, třešně či švestky jde mnohdy i o unikáty – jako třeba již téměř zapomenutý strom s tradičními slaďoučkými morušemi, či na podzim lahodné jedlé kaštany, které známe z vánočních trhů. Pro houbaře mohou být užitečné i mapy s keři borůvek, nebo s mátou na čaj, když přijdou prochladlí z lesa domů. Paleta nabízených plodů je skutečně široká – posuďte sami: arónie, broskvoň, dřín, hrušeň, jabloň, jeřáb, meruňka, mirabelka, mišpule, morušovník, oskeruše, švestka, třešeň, višeň, angrešt, bez černý, borůvka, hloh, hlošina, kdouloň, maliník, ostružník, rakytník, rybíz, šípek, trnka, jahodník, máta, meduňka, medvědí česnek, kaštan jedlý, líska, mandloň, ořešák. Kdo může dnes říct, že všechny lahodné plody co rostou přitom kolem, vůbec někdy ochutnal?
Aplikace je skutečně výborným ale i dobře realizovaným nápadem, jak bohatou úrodu lokálních plodů naší země zpřístupnit lidem v okolí. Ve své podstatě jde o jednoduchou geosociální síť, neboť špendlíky na mapě (s místy ovocných stromů) jsou vkládány jednotlivými uživateli aplikace, kteří tak generují databázi POI ovocných stromů a jsou defacto alfou a omegou aktuálnosti údajů poskytovaných aplikací. Mateřský server aplikace, dostupný na adrese na-ovoce.cz mimo jiné nabízí i blog věnovaný tipům na výlety, zejména na různé slavnosti spojené s ovocem. Kromě toho web obsahuje dokonce i benefiční eshop s nabídkou sazenic ovocných stromů. Skvělým nápadem v samotné aplikaci je pak užitečný herbář plodů – uživatel tedy může obohatit své znalosti nejen o to, jak rostlinku správně poznat, ale i o způsob využití a zpracování (džemy, sirupy, likéry, čaje, atd.), uplatnění v lidovém léčitelství, ale i kalendář sběru (květů či plodů). Autory aplikace lze pochválit i za možnost podrobně filtrovat POI podle jednotlivých druhů rostlin, aby se tak uživatelům na mapě – jak se říká – nepletly jablka s hruškami…
Bazos.cz
- Podporované platformy aplikace:
- Hodnocení na Google Play: 4,0 *.
Jednoduchá appka, která spatřila světlo světa přibližně v půli roku 2017. Slouží pro hledání a vkládání inzerátu na známý server Bazos.cz, sdružující inzeráty všeho druhu – počínaje zvířaty, přes nabídky práce, automobilů či motorek, spotřební elektroniky, zboží pro děti, vybavení domácnosti či dokonce nemovitostí. Popularitu serveru v tuzemsku jasně potvrzuje i počet inzerátů v databázi, který v polovině ledna 2018 činil více než 1 milion inzerátů a téměř 50 tisíc jen za posledních 24 hodin.
Mobilní aplikace stejně jako web Bazos.cz v protikladu s mainstreamem podporuje autorizaci inzerátů pouze přes emailovou adresu a heslo zaslané v SMS přímo na telefon uživatele, nikoliv prostřednictvím přihlašování k profilu uživatele. Appka disponuje specifickým uživatelským rozhraním, využívající tradičního drobečkového menu, takže byste v současnosti rozšířené univerzální hamburgerové menu těžko hledali. Co se týče samotné aplikace, v podstatě jde o webview pro webový server, který si uživatel zvolí při startu appky – buďto bazos.cz, bazos.sk ci bazos.at, takže v případě pomalého mobilního internetového připojení může uživatel leckdy déle čekat i jen na načtení obyčejného menu. Asi největší výhodou mobilní aplikace Bazos.cz je při vkládání inzerátu výrazné zjednodušení procesu díky možnosti vložit foto zboží z galerie mobilu či jej rovnou vyfotit přes aplikaci fotoaparát. Jako pokročilejší funkci obsahuje aplikace hlídacího agenta.
Appka Bazos.cz jistě ulehčí práci zejména těm, co vkládájí inzeráty s fotografiemi přímo z mobilu, ale zcela určitě mohla lépe využívat potenciál mobilní aplikace a kupříkladu umožnit pomocí geolokace vyhledávání inzerátů podle okolí uživatele namísto přes zkostnatělé zadávání PSČ…
Relaxuj potmě
- Podporované platformy aplikace:
- Hodnocení na Google Play: 4,8 *.
Zdánlivě by se dalo říci, že tato aplikace není ničím extra originální, dokonce ani nenabízí žádnou speciální funkcionalitu, avšak přesto uživatele zaujme na první pohled, neboť je jednoduše jiná. Jde o mobilní aplikaci reprezentující server relaxujpotme.cz, což je projekt Nadačního fondu Světluška, realizovaný Českým rozhlasem. Mobilní aplikace Relaxuj potmě je vlastně přehrávačem a kompilací deseti skladeb od čtyř nevidomých českých hudebníků a je třeba říci, že název aplikace sedí přesně – jde o tak trochu jiné skladby, které si uživatel skutečně nejlépe vychutná potmě, tedy ve světě, kde byly zkomponované, a umožní mu alespoň pár chvil relaxace v dnešním přesaturovaném světě.
Samotné uživatelské rozhraní mobilní aplikace je velmi jednoduché, avšak plní vše co má – uživatel může skladby přeskočit, přehrávat náhodně, pauzovat, avšak překvapivě je nelze přetáčet, což by zprvu uživatel považoval za nedostatek, avšak vlastně až později si lze uvědomit, že při relaxaci se přece nepřetáčí… :).
Zvíře v nouzi
- Podporované platformy aplikace:
- Hodnocení na Google Play: 4,9 *.
Jde o mobilní aplikaci reprezentující server zvirevnouzi.cz Českého svazu ochránců přírody. Zvíře v nouzi je další z geolokačních mobilních aplikací, tentokráte má však jediný prostý cíl a tím je pomoci uživateli v případě nálezu zvířete ohroženého na životě či zdraví. Možná se vám také již někdy stalo, že jste našli např. vypadlé ptáče z hnízda, ale vůbec nevěděli na koho se v takové chvíli o radu či pomoc se zvířetem obrátit. Appka Zvířevnouzi proto řeší tento problém a poskytne jejímu uživateli kontakt na nejbližší ochránce přírody přímo na základě toho, kde se zrovna uživatel nachází a ušetří tak cenný čas při hledání správného telefonu na webu, který by někdo mohl zvednout. Díky tomu dostanou nálezci zvířete relevantní informace od ochránců přírody v dané lokalitě, kteří si díky tomu v případně nutnosti mohou zvíře brzo převzít do odborné péče.
Samotná mobilní aplikace nabízí vše, co může uživatel potřebovat a to splňuje beze zbytku – stěžejní je zde právě možnost zavolat nejbližšímu odborníkovi z řad ochránců přírody na základě geolokace uživatele (pokud se tedy např. uživatel nachází v Krkonoších, nabídne se možnost volat nejbližšímu kontaktu, tj. ve Vrchlabí). Kromě toho, menu poskytuje návod, tzv. desatero, jak se chovat v případě nálezu zvířete v nouzi a navíc aplikace umožňuje odeslat DMS (dárcovskou SMS) a podpořit centrální sbírku či konkrétní záchrannou stanici pro zvířata. Další volbou, jež menu nabízí, je zobrazení mapy ČR s POI reprezentující obce, kde se dostupní odborníci nacházejí. Většinou je republika pokryta alespoň jedním kontaktem na okres, avšak některé oblasti bohužel stále zůstávají „bílými místy“ – kupříkladu celý kraj Vysočina disponuje pouze jediným kontaktem a to ještě na jeho severním okraji (cca 100 km od jižního cípu) a podobně se i třeba v okrese Pardubice nejbližší dostupný kontakt nachází až 45 km od Pardubic. Tyto vzdálené kontakty samozřejmě vůbec nevadí uživatelům, kteří potřebují problém pouze konzultovat po telefonu, avšak v případě kdy je třeba poraněné zvíře k odborníkovi dopravit, tak je celý princip pomoci degradován, neboť málokdo pojede třebas kvůli ptáčeti desítky kilometrů do nejbližší záchranné stanice…
Pumpdroid
- Podporované platformy:
- Hodnocení na Google Play: 4,4 *.
Aplikací pro mapování cen pohonných hmot na čerpacích stanicích zde je a byla již hezká řádka, vzpomeňme např. na aplikaci České pošty „Tankuj levněji“ jejíž databázi cen plnili sami poštovní doručovatelé, které Česká pošta nutila na cestách ještě monitorovat ceny paliva na benzínkách. Mobilní aplikace Pumpdroid (zastupující server Pumpdroid.com) má však mezi konkurencí výhodu že v současnosti disponuje největší databází čerpacích stanic (v půli ledna 2018 jich bylo celkem 3600) a cen jejich pohonných hmot. Kromě toho navíc poskytuje o benzínkách doplňující informace, kupříkladu zda nebyly pokutovány ČOI a uživatel by se jim měl tedy obloukem vyhnout. Další výhodou jsou informace o marketingových akcích a slevách poskytovaných při tankování.
Samotná aplikace je vcelku jednoduchou geolokační aplikací LBS – umožňuje tedy zobrazit ceny pohonných hmot čerpacích stanic v okolí uživatele, jednak na mapě a kromě toho v prostém seznamu. Uživatel má možnost i přidat novou benzínku, ale pouze jako anonym, neboť funkcionalitu vytvoření uživatelských účtů aplikace neposkytuje.
Můžu to zvednout?
- Podporované platformy:
- Hodnocení na Google Play: 4,8 *.
Jde o mobilní aplikaci, která se snaží vytrhnout trn z paty všem těm, jejichž telefonního čísla se zmocnili telemarketingové firmy, jejichž telefonáty jsou velmi vytrvalé a mnohdy značně obtěžující. Tato aplikace využívá mezinárodní databázi serveru shouldianswer.net (kromě České republiky zahrnuje většinu evropských zemí, ale i asijské, americké, atd.). Na webových stránkách serveru je možné si určité telefonní číslo ověřit i manuálně. Databáze aplikace je tvořena komunitou uživatelů a samozřejmě i vlastním hodnocením uživatele. Telefonní čísla aplikace řadí do různých kategorií jako např. Telemarketing, Call centrum, Finanční služby, Průzkum, ale třeba i Podvodný hovor, atd. Kromě kategorie ještě přidává k těmto hovorům i hodnocení – pozitivní, neutrální a negativní. Server provozuje i vlastní blog dostupný na http://blog.shouldianswer.net/cs/, který informuje o podvodných technikách, byť je evidentně cílem blogu spíše podpořit rozšíření této mobilní aplikace.
Uživatelské rozhraní vypadá jednoduše, avšak skrývá mnoho podnabídek, takže aplikace je vysoce konfigurovatelná. Kromě samotného zobrazení informací o původu volajícího umožňuje využít filtr, který zvolená telefonní čísla rovnou blokuje. Volaná čísla může uživatel sám hodnotit. Pro správnou funkci mobilní aplikace není vyžadováno trvalé připojení k Internetu, databáze je tedy v telefonu stažena offline a teprve v okamžiku připojení k internetu je pak aktualizována.
Ven každý den
- Podporované platformy:
- Android – vyžaduje Android 4.0.3+,
- iOS – vyžaduje iOS 7.0+.
- Windows 10/Windows 10 Mobile.
- Hodnocení na Google Play: 3,8 *.
Primárně je tato aplikace určena pro segment uživatelů, kteří pro své ratolesti hledají dětské hřiště či koutky, kterých aplikace obdivuhodně indexuje v ČR, téměř 4500. U každého hřiště si rodič může prohlédnout jeho fotografii, ale i jeho vybavení v případě že by to z obrázku nebylo patrné – lze se tak dozvědět, zdali je hřiště oploceno, zda disponuje lavičkami pro znavené rodiče či prarodiče, ale co je nejdůležitější, a to jaké obsahuje herní prvky (klouzačky, prolézačky, atp.). Kromě dětských hřišť obsahuje databáze aplikace i seznam vnitřních dětských heren, resp. koutků, o kterých rovněž poskytuje užitečné informace – především otevírací dobu a případně výši poplatku za vstup, samozřejmě také vybavení koutku herními prvky, ale také šikovné informace o tom, zdali je u koutku k dispozici WC či možnost hlídání dítěte. Sekundárně se aplikace Ven každý den snaží taktéž o pokrytí republiky tipy na zajímavé výlety v přírodě, i když zde je nutno podotknout, že mapa těmito druhy POI ještě není optimálně pokryta, takže v každé z turistických oblastí republiky je zatím pokryta jen část skutečně existujících destinací. Poměrně bohatý je výběr filtru, kdy si uživatel může vybrat destinaci typu hrad/zámek, jezero/rybník, kostel/kaple, zřícenina, rozhledna, skály, studánka, atd. Nadšení sběratelé si dokonce mohou vyfiltrovat výlet na místo, kde je možné získat turistickou známku. Kromě toho je možné definovat náročnost výletu na stupnici 1-5.
Uživatelské rozhraní této geolokační mobilní aplikace je velmi jednoduché, je možné zobrazit POI ve svém okolí na mapě, či v čistém seznamu. Uživatel může i nová hřiště či tipy na výlet přidávat, za což je dokonce autory odměněn drobnou mincí (20 Kč a 50 Kč). Mateřský server této aplikace lze nalézt na adrese venkazdyden.cz.
Závěr
Výše uvedené aplikace samozřejmě nejsou úplným výčtem všech novinek, které se v tuzemsku za poslední dobu objevily, avšak spíše zajímavými tipy, které mezi ostatními aplikacemi zaujmou něčím inovativním, co ty ostatní nenabízejí. Všechny jmenované navíc nemají přehnané nároky na hardware či operační systém mobilního zařízení, takže je bez problému rozchodí i majitelé starších, avšak stále rozšířených přístrojů se starším operačním systémem Android 4.
Diskuze k článku