Mikrovlnné spoje bod-bod byly a stále jsou jedním ze základních stavebních kamenů pro budování telekomunikačních sítí 21. století. Tak jak rostou nároky na kapacitu telekomunikačních sítí a zejména infrastruktury pro distribuci širokopásmového internetu, stoupají i nároky na základní stavební kameny – mikrovlnné spoje nevyjímaje. I v této branži můžeme sledovat určité vývojové trendy. Přenosové parametry, prezentované zejména datovou propustností, jsou limitovány fyzikálními vlastnostmi.
Pro technologii je určující schopnost aplikovat moderní modulační schémata a dosahovat tím co nejefektivnějšího využití dostupného spektra, konkrétně šířky daného kmitočtového kanálu. Pak jsou zde ovšem trendy týkající se zejména mechanického provedení daného zařízení a softwarového vybavení, které bývá reprezentováno dohledem a uživatelským rozhraním pro konfiguraci spoje. U mechanického provedení zaznamenáváme v posledních letech masivní odklon od koncepce SPLIT systémů, které jsou tvořeny vždy vnitřní jednotkou a radiovou vnější jednotkou, které bývají propojeny odolným koaxiálním kabelem. Toto provedení, ve spojení s napájením DC 48V tvořilo řadu let zažitý standard. Přináší výhody v podobě možnosti umístit široké spektrum datových rozhraní do vnitřní jednotky, možnosti vzájemného propojování spojů do „nodálních“ celků a v neposlední řadě i vyšší odolnost propojení jednotek koaxiálním kabelem a to jak vůči povětrnostním vlivům, tak zejména proti přepětí.
Na druhou stranu SPLIT systémy vyžadují navíc prostor splňující kvalitativní kritéria pro provoz průmyslových telekomunikačních zařízení. A zde je kámen úrazu. Zajistit na jednotlivých lokalitách housingový prostor který bude klimatizován, bezprašný, s příslušnou maximální vzdušnou vlhkostí bývá velmi nákladné. Právě proto sledujeme jasný trend v přechodu ke koncepci „FULL OUTDOOR“, kdy je celé MW pojítko umístěno ve venkovní jednotce. Napájení je k jednotce dopraveno obvykle prostřednictvím datového kabelu. Většina výrobců zde začíná ctít průmyslový standard Power over Ethernet 802.3at. Vzhledem k elektrickým vlastnostem kabelových svodů nabízejí full-outdoor radia obvykle pouze rozhraní Ethernet a maximálně 1-3 digitální trakty E1. S ohledem na obecný ústup TDM technologií a masivní konvergenci k Ethernetu toto nebývá překážkou. Značnou výhodou bývá méně náročná instalace. Moderní spoje nabízejí různé pomůcky pro precizní směrování v komplikovaných podmínkách a celková doba potřebná pro instalaci a zprovoznění spoje je výrazně kratší než u SPLIT systémů.
Jedním ze spojů této kategorie je novinka na českém trhu – spoj EXALT ExploreAir. Americká společnost Exalt Communications není v Evropě příliš známá, ale za 5 let své existence vybudovala velmi stabilní zázemí renomovaného výrobce s velkým důrazem na vlastní vývoj. Exalt využívá vlastního vývoje tak, aby nabídl maximální možnou flexibilitu. Produkt ExploreAir je toho jasným důkazem. Porovnáte-li současné PtP technologie dostupné na českém trhu, zjistíte, že jejich základní parametry jsou velmi podobné. Je to dáno použitím identických chipsetů – softwarových rádiových modulů od dodavatelů Provigent Inc. a Carriercomm Inc.
EXALT ExploreAir vužívá zcela jiné řešení i koncepci.
Na základě požadavků distributora pro český trh byla vyvinuta verze , která při splnění ETSI norem poskytuje možnost využít celou šíři 2 sousedících 40 Mhz kanálů a tím dosáhnout efektivní datové propustnosti 500 Mbps. Exalt communications byl jediný z osolovených výrobců, který toto dokázal. Ostatní výrobci jsou bohužel limitováni maximální šíří kanálu 56MHz.
A jaký je tedy ExploreAir RC1100 v běžné ISP praxi ?
V dodávce spoje naleznete 2 ODU jednotky, 2 napájecí PoE injektory (speciální, s RESET tlačítkem) ve verzi 230VAC, nebo 48VDC a uživatelský manuál . Antény jsou dodávány samostatně a máte možnost výběru ze sortimentu RadioWaves, COMHAT, Kaden a Infosign. Adapéry pro antény dalších výrobců budou následovat. Právě široké portfolio použitelných antén je velmi praktické – vždy najdete řešení se správným poměrem cena/výkon.
Instalace spoje je snadná a konvenční. Pro směrování je vyveden BNC konektor pro připojení voltmetru. Přijímaná úroveň je na voltmetru však zobrazována přímo v dB, nikoli v nic neříkajícím napětí AGC jak je běžné. Jako datový/napájecí svod je možné použít libovolný UTP kabel CAT5, doporučuje se však použití stíněného kabelu zodolněného pro venkovní instalace. Unikátní vlastností všech spojů řady „AIR“ je uživatelsky výměnný diplexer. Licenční pásma jsou obvykle relativně „široká“ a není možné pokrýt celé pásmo jedním druhem filtru. Proto jsou dodávány různé verze pro jednotlivé úseky pásma, tzv „indexy“. Pro pokrytí pásma 11GHz má většina výrobců 3 tyto verze. U spoje ExploreAIR je jednotka ODU vždy identická, pro „naladění“ do příslušného rozsahu stačí vybrat a osadit vhodný diplexer. Samotný diplexer je levný a dobře dostupný.
Další ohromnou výhodou výměnného diplexeru je adaptace pro vysoký „high“ a nízký „low“ vysílací kmitočet. Běžně dostupné MW spoje jsou tvořeny vždy párem jednotek HIGH-LOW. ExploreAIR i zde zachovává koncept univerzální ODU jednotky a “rekonfiguraci” zvládnete pouhým otočením filtru o 180 stupňů. Toto řešení přináší zásadní výhodu při servisu spoje – jako servisní záloha postačuje jediná jednotka, která je v případě nutnosti nasazení pouze osazena příslušným filtrem. Značnou výhodou vyměnitelného diplexeru je i bezproblémová možnost přesunutí technologie na novou lokalitu. Funkčnost spoje není vázána ke konkrétnímu kmitočtovému rozsahu a spoj je tedy možné operativně nasadit na jakoukoliv novou koordinaci mimo rozsah původního “filtru“
Softwarová konfigurace spoje je řešena v dnešní době již zcela standardním WEB rozhraním. Příjemnou vlastností je implementace zabezpečeného přístupu https pro management. Dále je možné jednotku konfigurovat z příkazové řádky terminálu SSH.
Základní konfigurace představuje zadání přidělených kmitočtů, nastavení modulace a šířky pásma, výkonu a případnou aktivaci bezvýpadkové adaptivní modulace ACM. Dohled spoje je možné začlenit do centralizovaných management systémů standardním protokolem SNMP. MIB tabulku i uživatelský manuál stáhnete přímo z konfiguračního WWW rozhraní spoje.
A jaká je skutečná kapacita spoje ?
Při šířce kanálu 80MHz a modulaci 256QAM je výsledek testu dle standardu RFC2544 ohromující – 516 Mbps duplexně. Někteří výrobci jsou schopni podobných kapacit docílit kompresí dat v reálném čase, toto řešení je však u již komprimovaných dat zcela neúčinné. Jedná se zejména o distribuci IPTV, kde nacházejí vysokokapacitní spoje hlavní uplatnění. Latence je nižší než 1mS, jitter zanedbatelný.
V současné době se jedná o skutečně nejvýkonnější mikrovlnný PtP systém na trhu, pomineme-li specifické pásmo 80GHz. Další vlastnosti jako možnost použít široké spektrum antén, nebo možnost servisu pouze jedinou jednotkou ODU díky výměnnému diplexeru jen podtrhují jedinečnost koncepce EXALT. Spoje je možné pořídit i ve verzi se softwarově omezenou kapacitou 100, 200, 300 a 400 Mbps. Základní verze patří k nejlevnějším řešením na trhu a přitom nabízí široké možnosti upgradu v budoucnu a představuje tak vyjímečnou ochranu investice, na kterou se musejí ISP v současné době soustředit.
Diskuze k článku
Shaci, 20. 9. 2011 (16:31):
Odpověď na obě otázky je ANO! Nepochybuji o MP 360, ale kapacitně prosím nesrovnávat s Exalt. Srovnávat lze pouze srovnatelné.
IQ@IQ.cz, 20. 9. 2011 (10:15):
Už tam máte i ATPC? Už vám fungují antény? Já jsem si koupil MP360, a ta funguje jak víno.