Prezident Zeman včera podepsal tzv. Zákon o usnadnění výstavby. Zákon začne být účinný do 15 dnů od okamžiku, kdy vyjde ve Sbírce zákonů, tedy někdy v červenci.
Jen s ročním zpožděním oproti požadavkům EU začne být v České republice účinný Zákon o opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí elektronických komunikací, kterému se v telekomunikační branži říká zjednodušeně Zákon o usnadnění výstavby. Jde o zákon, který do českého právního řádu zavádí požadavky ze Směrnice 2014/61/EU.
Zákon na jaře schválila Poslanecká sněmovna, nedávno Senát a včera (19. června) jej podepsal prezident Zeman, takže už chybí jen zveřejnění ve Sbírce zákonů. Do 15 dnů se tak zákon stane účinným. Telekomunikační firmy podle něj tak můžou postupovat a žádat o přístup k fyzické infrastruktuře či požadovat koordinaci stavebních prací. Což ze začátku bude způsobovat komplikace na straně zejména státní správy a samosprávy, která zatím není na nové požadavky připravená.
Co zákon přináší?
Byť má zákon v názvu opatření ke snížení nákladů, náklady přímo nesníží. Ale když se bude dobře aplikovat, může náklady na stavbu telekomunikačních sítí snížit nepřímo – zrychlením, využitím již existující fyzické infrastruktury a koordinací stavebních prací, kdy zejména u inženýrských sítí se stavebníci o náklady podělí a nebude je muset každý platit celé, jak se nyní často děje.
Koordinace stavebních prací znamená, že vždy, když se staví jakákoliv stavba financovaná plně nebo částečně z veřejných prostředků, musí být umožněna i výstavba telekomunikačních sítí a to pouze za zvýšené náklady. V praxi to znamená, že pokud se bude rekonstruovat třeba kanalizace nebo chodníky, tak telekomunikační firma musí mít možnost položit do země svoje optické sítě a platit bude jen to, co stojí tato výstavba sítě navíc. Můžou to být prostoje firmy, která dělá samotnou rekonstrukci, samozřejmě i pokládka jako taková, ale už to nebude nová zámková dlažba v celé ulici, což až dosud mohla samospráva požadovat.
Pozor – zákon nijak neřeší cenu služebností (dříve věcná břemena). Pokud v obci platí nesmyslné ceny za metr dané vyhláškou, tak ty budou platit i nadále. Řešení problematiky cen služebností předpokládá Akční plán k provedení nedotačních opatření pro podporu plánování a výstavby sítí elektronických komunikací, který v květnu schválila vláda.
Přístup k fyzické infrastruktuře
Zákon nově zavádí pojem fyzická infrastruktura. Jde o stožáry a sloupy, chráničky, dálková vedení, kolektory, potrubí apod. Výjimkou jsou vodovody a kabely včetně nenasvícených optických vláken. Obecně – jde o takové fyzické prvky, na které lze umístit části telekomunikačních sítí, jako jsou kabely, ale i antény.
Zákon říká, že povinné osoby musí na žádost umožnit licencované telekomunikační firmě umožnit přístup, pokud není řádně zdůvodněno, proč to nejde (zákon ty důvody, zejména bezpečnostní či technické, vyjmenovává). Zpřístupnění je samozřejmě za úplatu. Zákon řeší také přístup k infrastruktuře uvnitř budov a říká, jak má u nových či významně rekonstruovaných budov vypadat – to se netýká rodinných domků.
Pokud dojde ke sporu, bude rozhodovat Český telekomunikační úřad – o přístupu i o ceně. Ten také bude poskytovat informace o fyzické infrastruktuře (pokud je bude mít) a na jeho webu budou k dispozici i vzorové smlouvy, které v tuto chvíli finalizuje pracovní skupina, kde jsou i zástupci telekomunikačních firem a taky energetických firem, na které bude směřována spousta žádostí o přístup k fyzické infrastruktuře.
Existují nevyřešené otázky
Již tato bleskovka naznačila pár nedořešených otázek. Těmi se nezabývá tento zákon (a ani neměl tyto ambice), ale již zmiňovaný vládní Akční plán. Ten rozdává úkoly jednotlivým ministerstvům, včetně termínů, ale ty jsou za pár let. Nicméně tento plán vznikl ve spolupráci s telekomunikačními firmami a reaguje na skutečné problémy, které je třeba řešit, takže tam nejsou jen virtuální problémy. Zákon je tak první krok, který může výstavbu usnadnit, ale práce je ještě dost.
Diskuze k článku