Druhý ročník slovenské konference Kam kráčajú telekomunikačné sietě v Demänovskej Doline máme za sebou. Pokud jste váhali, zda se účastnit, můžete se podívat na záznam přednášek, které již tradičně nahráváme a dáváme k dispozici. Shrnutí a odkazy najdete v tomto článku.
Hotel Družba v Demänoveskej Dolině v Nízkých Tatrách hostil minulý čtvrtek (13. 10.) již druhý ročník slovenské konference Kam kráčajú telekomunikačné sietě. I s českými konferencemi Kam kráčí jde již o sedmnáctou konferenci. Přišlo 254 účasníků (loni 240), přičemž 75 % jich bylo domácích, ze Slovenska. V předsálí bylo 26 stánků s nabídkami jednotlivých vystavovatelů, ale hlavně s dalšími lidmi, kde jste se mohli dozvědět něco nového.
Konference se konala pod záštitou spolku Internet pro všechny. Hlavními partnery byly firmy Sitel SK, Ericsson a ISP Alliance. Organizačně konferenci zajišťují společnosti ISP Consulting a agentura PEM Communication.
Kompletní záznam konference (po jednotlivých přednáškách) najdete na YouTube.
Fotogalerii z konference i večerního programu pak najdete zde.
Tradiční úvodní slovo
Účastníci českých konferencí již dobře vědí, že schéma konference Kam kráčí se nemění, mění se jen obsah. Po ránu (a po obvykle náročném předkonferenčním večeru) proto nemůže přijít nic jiného, než přivítání a úvodní slovo Míly Sovy, předsedy spolku Internet pro všechny. Míla v předtuše celého dne varoval, že časy v harmonogramu jsou orientační, zejména pokud jde o přestávky na kávu nebo oběd, ale vše se zvládlo a celý den bylo co poslouchat.
Po úvodním slovu Míla pustil časosběrný dokument z předchozích konferencí:
[youtube]https://youtu.be/U-Gf7I6hG8k[/youtube]
Trendy mikrovlnných spojů a zařízení nové generace
Prezentační techniku hned na začátek prověřil Jaroslav Švarc ze společnosti Ericsson. Účastníky seznámil s trendy v mikrovlnných spojích a s tím, jak Ericsson vnímá další rozvoj bezdrátových spojů a připravenost současné technologie na budoucí potřeby. A samozřejmě představil také současnou nabídku produktů Mini-Link
[youtube]https://youtu.be/qEhxmWBzTMA[/youtube]
Modulární softwarový ekosystém nejen pro ISP – od operátorů pro operátory
Štěpán Beneš, předseda představenstva ISP Allinace, který má na starosti skupinu Software, předstoupil před publikum s představením modulárního softwarového ekosystému nejen pro ISP. Jde o sadu softwarových nástrojů, vyvinutých pro potřeby zakládajících členů ISP Alliance, které dnes dokáží pokrývat potřeby i dalších firem. Štěpán se snažil popsat filosofii vývoje a potřeby, které jednotlivé moduly řeší.
Prezentace ke stažení je zde.
[youtube]https://youtu.be/uUyyerBZKHw[/youtube]
Skupina HW v ISP Allianci
Jakub Rejzek, CEO ISP Alliance představil slovenským účastníkům konference hardwarovou nabídku ISP Alliance. Seznámil je s distribučním modelem ISP Alliance (prodej bez marže, financování ISP Alliance je realizováno prostřednictvím členských příspěvků) a činností dalších skupin, jako je např. CORE.
[youtube]https://youtu.be/LqIUl97aA1s[/youtube]
ISP Allinace a pracovní skupina Lobby
Napsat komentář k vlastnímu vystoupení je těžké. Takže stručně – za pracovní skupinu Lobby jsem mluvil o připravovaném evropském regulačním rámci a spolu s Jakubem Rejzkem jsme se zaměřili na to, co se bude regulovat nově a jaká nová legislativa z Bruselu se bude týkat českých i slovenských telekomunikačních firem.
[youtube]https://youtu.be/l_3jtSvuONk[/youtube]
„Ako (ne)stavať broadbandove siete z prostriedkov EU – Všetko čo ISP potrebuje vedieť, aby prežil prílev eurofondov“
Peter Blaas ze společnosti Antik zahájil blok přednášek týkajících se přímo slovenského trhu. Popsal problematické projekty, chyby, kterých se státní správa dopouští a nastínil řešení, co s tím. Nešlo o žádné teoretizování, ale o vlastní zkušenosti.
[youtube]https://youtu.be/uEpfaZPiFn0[/youtube]
Oplatí sa stavať načierno – Výstavba sietí bez potrebných povolení je rýchla a lacná 🙂
Zatímco Peter Blaas se soustředil na předražené dotované sítě, Michal Rybárik ze sdružení ALPI (Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu) se zaměřil na opačnou kategorii sítí – černé stavby. Nejde ale jen o stavby postavené bez povolení, ale i na ty, které povolení původně měly a pak o něj přišly. Nicméně i na Slovensku, stejně jako v ČR, je telekomunikační síť ze zákona chráněná a nelze ji jen tak odstranit. Kromě teoretického srovnání kladů a záporů černých staveb ukázal i konkrétní příklady černých staveb a jak byly řešeny.
[youtube]https://youtu.be/mSlL4QIHSg0[/youtube]
Výběrové řízení na okresní příděly v 3,7 GHz
Tradičním účastníkem i moravských konferencí je Roman Vavro z Telekomunikačního úřadu SR. Kromě seznámení s vývojem slovenského telekomunikačního trhu představil výběrové řízení na okresní příděly v pásmu 3,5 a 3,7 GHz pro širokopásmové pevné připojení k internetu.
Prezentace ke stažení je zde.
[youtube]https://youtu.be/OnmH9THqFHk[/youtube]
Inetligentní Next Generation firewally aneb když obyčejné Next Generation firewally již ve světě ISP nestačí
Martin Ťupa ze společnosti Proficomms zahájil technologickou sérii přednášek. Jak na úvod konstatoval, na datech a IT infrastruktuře jsme stále závislejší a počet útoků roste. Roste tak role firewallů nové generace a to nejen pro firmy samotné, ale i pro telekomunikační firmy, které těmto svým firemním zákazníkům musí umět nabídnout zabezpečenou IT a telekomunikační infrastrukturu.
Prezentace ke stažení je zde.
[youtube]https://youtu.be/MVwXofV53ro[/youtube]
Materiály používané pri výstavbe sietí
Stanislav Mariáš ze společnosti Sitel SK představil prakticky všechny materiály a moduly, které můžou telekomunikační firmy využít při stavbě svých sítí. Včetně praktického doporučení, kdy je co vhodné využít. Po jeho přednášce se účastníci mohli rozdělit na dvě skupiny – vždy jedna obědvala a druhá se mohla účastnit praktické ukázky společnosti Sitel.
[youtube]https://youtu.be/0-rWWSqXWJI[/youtube]
Kompletní záznam konference (po jednotlivých přednáškách) najdete na YouTube.
Fotogalerii z konference i večerního programu pak najdete zde.
Druhý díl zveřejníme v dalších dnech.
Diskuze k článku