Jaká byla druhá polovina konference Kam kráčí telekomunikační sítě Plzeň 2015? Přednášky byly odbornější, následované večerním programem. Přečtěte si druhé pokračování souhrnu konference.
V prvním dílu reportáže z konference Kam kráčí telekomunikační sítě si můžete přečíst přehled dopoledního programu. Odpolední program pokračoval po pauze na oběd a praktické ukázce zafukování trubiček.
Všechny přednášky jsme nahrávali a záznam tak najdete na našem kanálu na Youtube, kde jsou i záznamy z dřívějších konferencí.
Vladimír Bureš (ALEF-NULA) – ME46XX Technologie GPON
Nejtěžší úkol na každé konferenci připadne na prvního přednášejícího po obědě. Jako téma si zvolil gigabitové pasivní optické sítě (GPON) a pro posluchače shrnul principy budování FTTH a GPON sítí a jejich vývoj a konkrétně popsal řešení Cisco pro sítě GPON, konkrétně řadu ME46XX. Pokud tento článek čtete po obědě, pak začněte touto přednáškou:
[youtube]https://youtu.be/qI-ptLO1c5g[/youtube]
Jaroslav Beneš (TTC Teleport) – nové nezávislé datacentrum
Jaroslav Beneš pozval účastníky na prohlídku podle svých slov nejmodernějšího datového centra ve střední Evropě. Nejdříve ale shrnul historii TTC Teleport a představil datové centrum DC1, aby následně účastníky virtuálně provedl nejnovějším datovým centrem DC2.
[youtube]https://youtu.be/T5D59eMcxpo[/youtube]
Tomáš Havlíček (ČD Telematika) – Účinná ochrana proti DDoS útokům
ČD Telematika pro své zákazníky nabízí ochranu proti DDoS útokům. Tomáš Havlíček nejprve popsal reálnou zkušenost zákazníka s DDoS útokem, aby posléze popsal obecně problematiku ochrany a řešení, které nabízí ČD Telematika.
[youtube]https://youtu.be/YRaIriGp9BI[/youtube]
Michal Frankl (CETIN) – Regulace síťové neutrality, služby pro ISP – velkoobchodní podmínky
Jestli je pro někoho předstoupení před publikum konference Kam kráčí telekomunikační sítě srovnatelné vstupem do jámy lvové, tak je to pro Michala Frankla, kterého většina účastníků zná především jako zástupce nyní CETINu, dříve O2 hájícího a lobbujícího za zájmy těchto společností v problematice NGA. Účastníkům konference představil CETIN, popsal velkoobchodní nabídku, vyzval ke spolupráci a na konce čelil mnoha dotazům. Jak obstál se můžete podívat na záznamu:
[youtube]https://youtu.be/cv8C3aaNH1A[/youtube]
Filip Kolář (F5 Networks) – F5 – Inteligentní shapping provozu & Ochrana proti útokům z internetu
Další přednášku na téma kyberbezpečnosti si připravil Filip Kolář ze společnosti F5 Networks, který po úvodu do problematiky představil další řešení, které se zabývá bezpečností provozu internetových a telekomunikačních sítí. Ve své přednášce zabrousil i do souvisejících oblastí, jako je zvládání růstu objemu přenášení dat a řízení datového toku.
[youtube]https://youtu.be/VzTW-bxzS1U[/youtube]
Jan Jirka (JON.cz) – Optické a metalické zákaznické gatewaye
Další z tradičních přednášejících na našich konferencích, Jan Jirka, představil zákaznická zařízení, která provider JON.cz používá. Představil zařízení pro metalické sítě i pro optické sítě FTTH.
[youtube]https://youtu.be/UeznjqCJl2c[/youtube]
Martin Novák (České Radiokomunikace) – Jak dělat věci jinak než jiní operátoři
Martin Novák z velkoobchodního úseku zvolil ambiciozní název přednášky, ve které mluvil o budování páteřních sítích, datacentru v žižkovském vysílači, Media cloudu (pro šíření TV a radiového vysílání přes IP vrstvu) a předal slovo kolegovi Milanovi Pelechovi, který se věnoval problematice vysokých přenosových rychlostí na volných frekvencích.
[youtube]https://youtu.be/gFoNco0Vses[/youtube]
Mgr. Luděk Šrubař, Lucie Baďurová (Šrubař & Partners) – Evropská směrnice 61/2014, RPI
Mgr. Luděk Šruběř s kolegyní Lucií Baďurovou nejprve představili směrnici 2014/61/EU o usnadnění výstavby telekomunikačních sítí a okomentovali aktuální stav transpozice a návrh speciálního implementačního zákona, který je v tuto chvíli v meziresortním připomínkovém řízení.
[youtube]https://youtu.be/PHOpZQ2aNQg[/youtube]
Ing. Oldřich Titz (Micos) – MICOS – Riser instalace v FTTH
Oldřich Titz si připravil prezentaci, která popisovala výstavbu vnitřní optické sítě FTTH s pomocí RISER kabelů. Popsal konkrétní příklady a představil komponenty, se kterými je možné postavit síť splňující současné požadavky na NGA síť.
[youtube]https://youtu.be/K4Ohj6naWr8[/youtube]
Radek Prusák (RLC) – OLT do panelových domů – rozbor výhodnosti instalace malých optických PON sítí do bytových domů a malých lokalit
Radek Prusák plynule navázal na předchozí přednášku, která shrnula, jak infrastrukturu postavit. Radek se pak zaměřil na to, jak takovou fyzickou infrastrukturu využít. A také na to, jak efektivně postavit síť, kde je méně zákazníků než na velkých sídlištích.
[youtube]https://youtu.be/jeDdBOxzGwI[/youtube]
Roman Onderka (Proficomms) – Efektivní budování a využití optických tras z úhlů pohledu telco operátora a ISP společnosti
Přednáška Romana Onderky z Proficomms byla orientována mimo jiné na cyklistické publikum – Proficomms byl sponzorem již tradičního cyklistického výletu druhý den po konferenci. Nicméně došlo i na telekomunikační téma a na dilemata při budování optických sítí a na různé úhly pohledu na tuto problematiku.
Video není zatím nahrané na Youtube, takže si ji můžete prohlédnout (v prohlížeči nebo stáhnout) zde.
Mgr. Jan Zahradníček – Vyvlastňování, věcná břemena a další právnické otázky související s výstavbou NGA sítí
Druhá přednáška na právní téma byla od Mgr. Jana Zahradníčka. Ve své prezentaci prakticky popsal problematiku vyvlastňování, věcných břemen a dalších situací, které mohou zajímat ISP a telekomunikační operátory (řešení přístupu k infrastruktuře)
[youtube]https://youtu.be/iXwdOhKht8Q[/youtube]
Radim Beňovský – Novinky ve Sledovani.tv
Poslední přednášku před tradičním losování tomboly měl Radim Beňovský ze společnosti Sledovani.tv, která nabízí IPTV s více než 250 partnery, obsluhujících přibližně půl milionu zákazníků. Představil samotnou společnost, novinky i plány do budoucna.
[youtube]https://youtu.be/1WK0lTQyODY[/youtube]
Miloslav Sova – losování tomboly
Již tradičním závěrem konferencí Kam kráčí telekomunikační sítě je losování tomboly. Takže pokud jste nevyhráli, třeba proto, že jste v sále nebyli, můžete se aspoň podívat, koho Míla Sova vylosoval.
[youtube]https://youtu.be/eWGsglo_oic[/youtube]
Večerní program
Nejen konferencí je její účastník živ. To, co návštěvníci i partneři na našich konferencích oceňují, je možnost potkat se spoustu odborníků, konkurentů, současných i budoucích obchodních partnerů. A k tomuto propojování a výměně zkušeností slouží i večerní program. Pokud jste tedy večer odjeli domů, tady se můžete podívat, o co jste přišli J
[youtube]https://youtu.be/c79js6My9vA[/youtube]
A pokud na sledování videa nemáte čas (zabere to zhruba celý den…), potom se podívejte do obsáhlé fotogalerie.
Ještě jednou, na závěr, dovolte poděkovat všem 455 účastníkům a partnerům konference.
Pokud vás konference Kam kráčí telekomunikační sítě zaujala, ale nemohli jste se zúčastnit, potom budete muset počkat až na další, která se bude konat na jaře 2016 tradičně v Přerově. Ale můžete zajet i na naši konferenci na Slovensku – Kam kráčajú telekomunikačné siete 2015, která se bude konat v prostorách hotelu Ski&Wellness Residence Družba v Demänovskej Doline. Takže pokud se chcete setkat se svými slovenskými kolegy, rezervujte si termín 10. 9. a zaregistrujte se zde. V okamžiku psaní tohoto textu bylo zaregistrováno již 104 účastníků. Program najdete zde.
Diskuze k článku