Již potřinácté se sešla odborná veřejnost a zástupci českých poskytovatelů internetu na tradiční telekomunikační konference Kam kráčí telekomunikační sítě. Poprvé se konala v Plzni a navštívilo ji nejvíce účastníků v historii.
Do Plzně se naše konference přesunula poté, co jsme narazili na strop kapacity v šumavském Srní. Proto jsme zvolili Plzeň, která je dostupnější a místní Park hotel má větší kapacitu. Rozhodně jsme ale nečekali – přestože naše jarní konference v Přerově byly vždy vyprodané – že se totéž stane hned poprvé v Plzni a dorazí 455 účastníků.
„Opakovaně se nám letos podařilo uspořádat konferenci s více než 450 účastníky. Po jarním Přerově jsme dokonce teď v Plzni udělali rekord. Rád bych poděkoval všem návštěvníkům a slíbil jim, že je to pro nás motivace dělat ne stále větší, ale hlavně stále lepší konference. A děkuji také dlouhodobým partnerům, díky jejich podpoře můžeme tyto konference pořádat a připravovat další pokračování,“ říká předseda spolku Internet pro všechny Miloslav Sova.
Hlavními partnery konference Kam kráčí telekomunikační sítě Plzeň 2015, konané pod záštitou spolku Internet pro všechny, byly společnosti Alcoma, SITEL, UPC Business a ISP Alliance. Organizačně konferenci zajistily společnosti ISP Consulting a agentura PEM Communication.
„Konference Kam kráčí telekomunikační sítě je skvělá příležitost pro setkání podnikatelů v elektronických komunikacích, a to již tradičně. Letošní ročník byl výjimečný novou úrovní setkání, a to nejen příjemným prostředím, ale i úrovní odborného programu. Za naši asociaci, která hájí zájmy regionálních operátorů, velmi oceňujeme možnost navzájem se potkat a diskutovat o problémech trhu, o inovacích a dlouhodobých vizích. Je skvělé vědět, že taková příležitost je a těšíme se na další setkání na Slovensku,“ sdělil Jakub Rejzek, ředitel pro obchod a regulaci ISP Alliance.
Všechny přednášky jsme nahrávali a záznam tak najdete na našem kanálu na Youtube, kde jsou i záznamy z dřívějších konferencí.
Rozsáhlou fotogalerii najdete zde.
Zmiňovanou konferencí na Slovensku je Kam kráčajú telekomunikačné siete 2015, která se bude konat v prostorách hotelu Ski&Wellness Residence Družba v Demänovskej Doline. Takže pokud se chcete setkat se svými slovenskými kolegy, rezervujte si termín 10. 9. a zaregistrujte se zde. V okamžiku psaní tohoto textu bylo zaregistrováno již 103 účastníků. Program najdete tady.
Miloslav Sova dále vyzdvihnul především prezentaci společnosti SITEL, která je partnerem konference od prvního ročníku – ta si pro obědovou pauzu připravila ukázku zafukování trubiček do HDPE trubky a Pavel Černý popsal, jak je tak možné zkapacitnit pronajatou trubku. O tuto praktickou ukázku byl velký zájem a podle Miloslava Sovy jde o vynikající způsob, jak na konferenci prezentovat své služby.
Úvodní slovo Miloslava Sovy
Již tradičně konferenci zahájil svým úvodním slovem předseda spolku Internet pro všechny Miloslav Sova. Ve svém příspěvku poděkoval všem 455 účastníkům, partnerům za podporu a 40 výstavních stánků v předsálí a shrnul program konference i hlavní témata, která řeší český telekomunikační trh a poskytovatelé připojení k internetu.
[youtube]https://youtu.be/ohjV-1A7G5E[/youtube]
Ondřej Filip (CZ.NIC) – projekt Turris
Ondřej Filip z CZ.NIC přestavil účastníkům příběh projektu Turris. Ten začal jako výzkum v oblasti bezpečnosti a přes výrobu plně funkčních a velmi výkonných modemů pro potřeby výzkumu se dostal až do fáze, kdy se připravuje hromadná výroba bezpečných routerů, které CZ.NIC vyvinul. Velmi zajímavý příběh si poslechněte sami. Pokud nechcete sledovat celou přednášku do konce, tak na výrobu routeru odstartuje letos na podzim crowdfundingová kampaň a příští rok by se měly začít vyrábět.
[youtube]https://youtu.be/QKg5DI2nusY[/youtube]
Ing. Vojtěch Klusáček PhD (Alcoma) – Vývoj modulačních metod u radioreleových spojů v pásmu 80 GHz
Pavel Tůma již tradičně zahájil přednášku společnosti Alcoma, která podporuje konferenci Kam kráčí telekomunikační sítě od začátku, přehledem novinek v nabídce Alcomy. Pak předal slovo Vojtěchu Klusáčkovi, který si připravil historický průřez vývoje v pásmu 80 GHz, které je určené pro vysokokapacitní spoje, dnes s rychlostmi vyššími než 1 Gb/s.
[youtube]https://youtu.be/y7aw2shkz2U[/youtube]
Jiří Peterka (ČTÚ) – O ochraně spotřebitele, síťové neutralitě a aktuálních otázkách
Jiří Peterka není účastníkům neznámý, s jeho přednáškami se již setkali, ale poprvé vystoupil na naší konferenci v pozici radního ČTÚ. Na začátku popsal relativně identickou situaci k dnešní debatě o NGA – popsal, jak se vlastně seznámil s Miloslavem Sovou a jak tehdy vypadal boj za rozumný přístup k internetu. Přes telefon fungoval jen dial-up, o ADSL se jen debatovalo, vznikal projekt CZFree.Net, který totálně změnil český trh s připojením k internetu a ze kterého vyrostla spousta poskytovatelů k internetu, kteří poslouchali pana Peterku v přednáškovém sále. Druhá část přednášky pak byla věnovaná současné situaci okolo NGA a možností ČTÚ, které dnes, na rozdíl od doby minulé, má.
[youtube]https://youtu.be/J1aAPodlJ2E[/youtube]
Martin Semrád (NIX.CZ) – Neutralita propojování sítí
Tato přednáška byla volným navázáním na rok starou přednášku v Srní. Martin Semrád krátce seznámil účastníky s tím, co se za rok změnilo, jak se vyvíjel projekt Fénix a pak se věnoval problematice peeringu – snažil se vyvracet nejčastější mýty a popsat rozdíl mezi peeringem a tranzitem a obecně o neutralitě propojování sítí.
[youtube]https://youtu.be/iPpLWrX5K2Y[/youtube]
Jan Kolouch (CESNET) – Záznam a uchovávání provozních a lokalizačních údajů – novinky, dotace ze strany státu, statistiky
Po přestávce na kávu se Jan Kolouch, který působí v zájmovém sdružení CESNET i pracuje pro Policii ČR, nabídnul dva pohledy na problematiku ukládání provozních a lokalizačních údajů, o tom, jak se k této problematice staví operátoři a poskytovatelé internetu a jaké potřeby a pohledy na problematiku mají státní orgány.
[youtube]https://youtu.be/FcdTUfkgFUY[/youtube]
Patrick Zandl – co bych dělal, kdybych se stal ministrem informatiky?
Tato přednáška se trošku vymykala od ostatních, které popisovaly technologii nebo současný stav. Patrick Zandl byl požádán Miloslavem Sovou, aby si připravil prezentaci toho, co by dělal, kdyby se stal ministrem informatiky. Patrick Zandl se proto nezúčastnil barových diskusí před začátkem konference, ale radši si v klidu domova připravil inaugurační projev, který by přednesl, kdyby se ministrem skutečně stal. Projev to byl jistě zajímavý a inspirativní, ale jak Patrick na konci zejména státní správu uklidnil, nic z toho se nestane.
[youtube]https://youtu.be/obxq7yYoO4M[/youtube]
Jakub Rejzek (ISP Alliance) – Představení práce pracovní skupiny Lobby – veřejná podpora NGA sítí, geografický sběr dat, Registr pasivní infrastruktury, otevřená diskuse
Jakub Rejzek ve svém příspěvku shrnul dosavadní kauzy a záležitosti (zpoplatnění spektra, strategie správy spektra), které ISP Alliance ve své pracovní skupině Lobby řešila. Seznámil účastníky s tím, jak pracovní skupina Lobby, zastupující zájmy regionálních operátorů, v ISP Alliance funguje. Samozřejmě se nevyhnul ani shrnutí vývoje NGA a nastínil, jaký je další předpokládaný vývoj v této oblasti a upozornil, že na podzim proběhne řada workshopů a přípravných setkání, které se budou věnovat geografickému sběru dat a novému mapování penetrace.
[youtube]https://youtu.be/pDOfHE-Kk14[/youtube]
Gerry McCoy (Ready Radius) – Create value from your Public WiFi Hotspots with Ready Radius Management Software – How to use? Marketing strategies, Security for EU Compliance and Billing Management
Gerry McCoy ze severoirské softwarové firmy Ready Radius představil jejich řešení, jak zmonetizovat a získat nějaké peníze zpět z poskytování veřejných WiFi sítí. Řešení Read Radius je postavené především na platformě MikroTik a zaměřuje se na access management, marketingové využití a je kompatibilní s regulatorním prostředím, které v některých zemích EU vyžaduje rozsáhlé logování provozních informací. Přednáška je v angličtině, překládaná Petrem Kaiserem.
[youtube]https://youtu.be/P1koy8d2VGI[/youtube]
Pavel Černý (SITEL) – zafukování trubiček
Již zmiňovaná krátká přednáška Pavla Černého a pozvánka k demonstraci zafukování trubiček přišla krátce před obědem. O ukázku byl velký zájem a jak vše probíhalo se můžete podívat na následujícím záznamu:
[youtube]https://youtu.be/UPrRUzi4Kl0[/youtube]
O tom, které přednášky čekaly účastníky konference po obědě, přinese zítřejší pokračování článku (odkaz sem doplníme).
Diskuze k článku