Letos v březnu proběhne slavnostní představení YouTube orchestru. Jedná se o symfonický orchestr, jehož členy vybrali uživatelé videoserveru YouTube. Muzikanti z celého světa nejprve nahráli na YouTube své hudební výstupy a uživatelé pak hlasováním zvolili, kdo z nich bude přijat do orchestru.
Složení orchestru si můžete prohlédnout na interaktivní stránce, kde také najdete jednotlivé soutěžní klipy všech výherců.
Zahrajte si sami
To ovšem není všechno. Zahrát si můžete i vy sami doma. Vůbec nevadí, že nemáte hudební nástroj, ten si totiž můžete vyrobit sami s pomocí vašeho počítače, webkamery a tiskárny.
Vytiskněte si následující obrázek (jedná se o tzv. QR kód – zvláštní typ čárového kódu, který může váš počítač přečíst pomocí webkamery).
Otevřete si stránku s nahrávacím programem. Stránka se vás dotáže, zda jí povolíte přístup k vaší webkameře. Povolte ho (tlačítko „Allow“ se zelenou ikonkou uprostřed obrazovky). Pokud vše funguje v pořádku, zobrazí se obraz z vaší webkamery a na něm notové linky. Nyní vezměte váš vytištěný obrázek, ukažte jej na kameru a zkuste s ním pohybovat. Stránka bude sledovat, jak s obrázkem pohybujete po notových linkách a podle toho bude hrát.
Pomocí tlačítek na videem můžete měnit rychlost skladby nebo zvuk nástroje, na který hrajete. Vaši skladbu můžete tlačítkem vlevo dole nahrát a poslat ji vašim přátelům.
Pokud se vám hraní podle našeho postupu nedaří, zkuste si přečíst nápovědu nebo se podívejte na následující video.
Rozšířená realita
Pokud se vše povedlo, gratulujeme. Právě jste si nejspíš prvně ve vašem životě zahráli na hudební nástroj v rozšířené realitě (anglicky augmented reality). O co se jedná? O spojení našeho světa (reality) a virtuálního světa (virtuální reality).
Hudbu hrál sice váš počítač i notová osnova a noty existovaly jen na jeho obrazovce. Ovšem na nástroj jste pohybem své ruky hráli vy. Pohybovali jste jí tak, aby se váš vytištěný obrázek objevil na správném řádku notové osnovy a zahrál tu správnou notu. Tím jste náš reálný svět i virtuální svět počítače rozšířili a propojili. A tomu se říká rozšířená realita.
Pro rozšířenou realitu se postupně objevuje řada zajímavých použití. Ale o tom zas někdy příště.
Diskuze k článku
Mem, 21. 1. 2011 (10:12):
Škoda, že ani v tom článku na Lupě ani tady někdo nezmínil konkrétněji hry – je už spousta her i frameworků, kde si člověk na webkameře nakalibruje ovladače a pak tím ovládá hry (ať už přímo pro tenhle systém připravené, nebo téměř libovolné flashovky)
Miloslav Sova, 22. 1. 2011 (15:04):
Dobrý den,
všechno se do bleskovky nevejde. Ale dělám si poznámku a až nám budou docházet témata, připomenu panu Hassmanovi. Nicméně pokud by jste měl zájem, nic vám nebrání jedno odpoledne věnovat našemu serveru, své poznatky přenést do digitální podoby a samozřejmě za honorář se o ně podělit s ostatními čtenáři.
Zdraví Sova
Mem, 23. 1. 2011 (14:34):
Díky za nabídku, povedu to v patrnosti (zatím volný čas věnuji publikování hlavně na webu o platformě Android, ale odskočit bych si mohl :))