V poslední analýze rychlostí naměřených na našem speedmeteru jsem zde hodnotil květnová data. A protože již mnoho dat proteklo od té doby naším měřákem, podíváme se dnes na tuto problematiku v širším záběru celého 3. čtvrtletí (červenec, srpen, září).
Zde jsou hlavní fakta:
- absolutní počet měření: 157 528 (meziroční nárůst o 30%)
- z toho je 7 458 mobilních ( 88% Android aplikace vs. 12% Windows Phone aplikace)
- 3 994 IPv6 měření
- Průměrný download 15,83 Mb/s
- Průměrný upload 4,98 Mb/s
Pokusme se nyní trochu v těch číslech vyznat. Z koláčového grafu jsou dobře vidět podíly jednotlivých technologií na celkovém počtu měření. Připravil jsem ještě jeden graf pro srovnání, který je vygenerován z údajů třetího čtvrtletí předchozího roku. Kdo občas u nás články na toto téma sleduje, tak si je vědom skutečnosti, že podíly technologií jsou v krátkodobém pohledu takřka neměnné. Jistá změna je ale patrná v meziročním porovnání, nejvíce ale díky nárůstu podílu neidentifikovaných měření.
3. čtvrtletí 2014 – technologie | 3. čtvrtletí 2013 – technologie |
U těch technologií je to vždy trochu ošidné. Je potřeba si uvědomit, že vycházíme z informací které od jednotlivých poskytovatelů máme (ať už formou jejich vlastní aktualizace v našem systému, nebo třeba jen emailem) a v drtivé většině nemají poskytovatelé technologie koncového připojení ve svých sítích oddělené na úrovni adresních rozsahů. Pak musíme přistoupit ke složitější vícekriteriální analýze měření a následnému přiřazení technologie.
Srovnání u kterého nemusíme dělat žádné kompromisy je u rychlostních pásem. Zde je velmi zajímavé sledovat jak dochází k „postupnému posilování pozic“ těch pásem s nejvyššími rychlostmi. Krásně to ukazuje i následující srovnání opět s rokem 2013.
3. čtvrtletí 2014 | 3. čtvrtletí 2013 |
Plzeňský gigabit do bytu
Není to tak dávno co se českým internetem prohnala zpráva o tom, jak si spolek PilsFree v Plzni postavil gigabitovou síť a zařadil se tak mezi naprostou světovou špičku oboru. V praxi to vypadá tak, že ke gigabitové síti je připojeno 8 000 z celkových 22 000 členů spolku. Členský poplatek je v tomto spolku nastaven na 300 Kč měsíčně, to jen pro dokreslení celé situace. Zajímá vás jak se modernizace projevila v naměřených hodnotách našeho speedmeteru? Připravil jsem za tímto účelem tři pásmové grafy, ze kterých je skutečně vidět jednoznačný trend v nárůstu dosahovaných rychlostí připojení.
PilsFree 3. čtvrtletí 2014 | PilsFree 3. čtvrtletí 2013 |
U předchozích grafů které porovnávají meziročně třetí kvartál je patrný nezanedbatelný zhruba 6ti procentní nárůst nejrychlejšího pásma nad 20 Mb/s. Ještě větší efekt je ale patrný z nejčerstvějších údajů. Pásmový graf na základě říjnových rychlostí spolku PilsFree ukazuje třetí obrázek:
PilsFree 10/2014 |
Především ve srovnání posledního grafu s některým výše uvedeným grafem obsahujícím všechny poskytovatele je vidět ten obrovský rozdíl v rozložení pásem. Přesto se možná najde dost čtenářů s otázkou, kde jsou ty gigabity? Odpověď je potřeba nalézt jednak v určitých limitech jak na straně měřicího zařízení (speedmeter IPV) tak případně i na straně měřeného zařízení. Protože aby bylo vůbec možné gigabitové konektivity využít, je potřeba mít doma správná zařízení – např. rychlý počítač s SSD diskem a pochopitelně také rychlý domácí router. Nemluvě o tom, že notebook přes domácí wifi také nemusí být vždy schopen pracovat s rychlostmi v řádu mnoha desítek megabitů.
Pořadí ISP
Vzhledem k tomu že náš redakční systém je primárně nastaven na generování měsíčních statistik, omezím se při zhodnocení pořadí ISP jen na zářijové hodnoty. Aktuální grafy si můžete kdykoliv prohlédnout v sekci statistik.
Nejvíce měření se v tomto čtvrtletí uskutečňovalo z těchto sítí:
Na prvním grafu jsou všechna měření, další graf ukazuje srovnání poskytovatelů po aplikaci wifi filtru, což znamená, že se odfiltrují ta měření, která typově neodpovídají wifi technologii.
Následují dvě sady grafů pro download a pro upload.
Závěrem
Těší nás skutečnost že speedmeter, který jsme před zhruba šesti lety spouštěli se od té doby těší stále vzrůstající oblibě od vás uživatelů. Samozřejmě jsme si vědomi mnoha vylepšení a v hlavách nosíme i několik nápadů na nové funkce. Vše se budeme snažit přenést do nové verze celého rozhraní, která se v této době začíná připravovat. Tak nám držte palce ať se to povede a hlavně ať se to povede rychle 🙂
Diskuze k článku
Bartoň Milan, 28. 10. 2014 (10:22):
Dobrý den.Dobré stránky.Začínám je častěji využívat.Měl bych dotaz..Při měření na stránkách Lupa.cz naměřím až o 60% větší download než na vaších stránkách.Čím si to vysvětlit.Děkuji.Bartoň Milan